Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wytypowała kilka obiektów podziemnych, w których w 2023 r. przeprowadzony zostanie monitoring występowania nietoperzy. Są wśród nich obiekty o górniczej przeszłości, jak np. jaskinia Szachownica, odkryta w XX wieku podczas eksploatacji kamieniołomu wapienia.
- W 2023 r. planowany jest monitoring nietoperzy w jaskini Szachownica, który będzie trwał do 2024 r. Na przyszły rok zaplanowane jest również monitorowanie dwóch jaskiń w obszarze Natura 2000 Beskid Żywiecki, jako siedlisk nocka dużego Myotis myotis. Ponadto prowadzony będzie monitoring pięciu jaskiń jako siedliska przyrodniczego - 8310 jaskinie nieudostępnione do zwiedzania, gdzie jednym z elementów podlegających ocenie eksperckiej jest występowanie gatunków nietoperzy z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej oraz liczebność i struktura dominacji chiropterofauny zimującej - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Nietoperze mają zostać policzone także na stanowisku Blachówka Zachodnia. Chodzi tu o nieczynny kamieniołom dolomitu na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, który odsłonił wejścia do podziemi bytomsko-tarnogórskich, czyli korytarzy z czasów funkcjonowania kopalni rud ołowiu.
Katowicki RDOŚ w przypadku Blachówki Zachodniej zdecydował się na większy zakres prac.
- Przedmiotem zamówienia jest wykonanie ekspertyzy przyrodniczej, która poza monitoringiem będzie obejmowała przygotowanie elementów dokumentacji nowego planu zadań ochronnych. Ekspertyza powinna zostać przygotowana i odebrana do połowy przyszłego roku. Przetarg na wykonanie ekspertyzy zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie w I połowie stycznia 2023 r. - stwierdza Natalia Zapała.
Wszystkie gatunki nietoperzy podlegają w Polsce ochronie prawnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.