Ogromna wiedza i wielkie ambicje sięgnięcia po olimpijskie trofeum, czyli Złotą Lampkę – tak w skrócie można podsumować półfinały XIII Olimpiady Wiedzy Górniczej 2023.
W Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się 15 bm. półfinał XIII Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. W konkursowe szranki stanęło 27 uczestników z 8 szkół : Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Zespołów Szkół: nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie i Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, ZS nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach, ZSO Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Pawłowice oraz ZST w Rybniku.
Podczas zmagań półfinałowych uczestnicy rozwiązywali test. Wyniki, które uzyskali, pozwoliły na wyłonienie szóstki finalistów, którzy zebrali największą liczbę punktów. Bezkonkurencyjny okazał się Marek Adam Ćmok z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach. Zdołał zebrać 39 punktów.
- Zyskał ogromną przewagę nad rywalami. Błysnął ogromną wiedzą i znalazł się w gronie faworytów do trofeum – powiedział dr inż. Jan Kania, przewodniczący olimpijskiego jury.
Na drugim mi trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Zespół Szkół Technicznych w Rybniku: Łukasz Kolarczk z 34 zgromadzonymi punktami oraz Dawid Lerch, który zdołał zebrać 32 punkty.
Tyle samo punktów uzbierał Mikołaj Rej, reprezentant Zespół Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, który jednak później oddał swą pracę.
31 punktów zgromadzili na swych kontach: Jan Bochenko z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim oraz Cezary Buczyński z Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie. Ta szkoła po raz pierwszy zgłosiła swego ucznia do olimpiady górniczej.
- Cieszymy się, bo pierwszy raz i już taki sukces. Poza tym poziom olimpijczyków był bardzo wysoki. Wszyscy pokazali doskonałe przygotowanie. Specjalnie tak dobraliśmy pytania, aby zachować równowagę pomiędzy górnictwem węglowym i miedziowym – przyznaje dr inż. Jan Kania.
Dokładnie 30 marca 2023 r. zwycięzcy półfinałów będą walczyć o główną nagrodę, czyli Złotą Lampkę.
- Od kilku lat zauważyliśmy, że młodzież dobrze daje sobie radę z testami, ale już na etapie ustnym pojawia się stres i zdenerwowanie. Młodzi ludzie mają problemy z wypowiadaniem się, choć posiadają dużą wiedzę, dlatego przyszłoroczna finałowa rozgrywka będzie trochę uproszczona. Pytanie zostaną tak sformułowane, aby uczestnicy finału mogli dawać krótkie, hasłowe odpowiedzi nie wdając się w zbędne interpretacje – dodał dr inż. Jan Kania.
Warto wspomnieć, że organizatorzy górniczej olimpiady zmienili jej regulamin. Podczas finałowej rozgrywki, której gospodarzem będzie w marcu ZST w Rybniku, finaliści nie będą już pisać testu wstępnego, ale od razu przystąpią do egzaminu ustnego.
Mobilizacja w gronie finalistów jest ogromna. Uczniowie mają wysokie aspiracje. Każdy marzy o tym, aby Złota Lampka trafiła do jego szkoły.
Taką nadzieję ma również Jerzy Krząkała, wychowawca lidera eliminacji Marka dama Ćmoka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach. Apetyt na zwycięstwo mają także młodzi górnicy miedzi
Już teraz cala szóstka ma się z czego cieszyć. Wszyscy zwolnieni zostali z części pisemnej egzaminu potwierdzającego zawodowego.
Organizatorem olimpiady jest Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zespół Szkół Technicznych w Rybniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.