Okręgowe Urzędy Górnicze mają w swej kompetencji nie tylko te zakłady górnicze, które fedrują bądź też je zakończyły wydobycie i prowadzą likwidację oraz rekultywację terenu. Od kilku lat na mocy prawa rozszerzono kompetencje OUG o część podziemnych tras turystycznych. Konkretnie o te trasy, które zostały zakwalifikowane jako działające w obrębie zlikwidowanych zakładów górniczych.
Jak informuje Departament Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego, podziemne trasy turystyczne są regularnie kontrolowane przez pracowników właściwego miejscowo OUG. Średnio odbywa się jedna kontrola w ciągu roku. Zakres kontroli obejmuje – w zależności od specyfiki trasy turystycznej – zagadnienia górnicze, miernicze, geologiczne, elektryczne oraz mechaniczne. W wyniku przeprowadzonych kontroli – w 2022 r. – nie stwierdzono nieprawidłowości skutkujących wydaniem decyzji administracyjnych.
Większość podziemnych tras turystycznych objętych nadzorem górniczym posiada plany ruchu. W kilku przypadkach procedura zatwierdzania planu ruchu lub dodatku do planu ruchu nie została zakończona.
W 2022 r. nie wykonywano zmian – w podziemnych trasach turystycznych – nakazanych decyzjami właściwego miejscowo dyrektora OUG. Wcześniej, w związku z dostosowywaniem działalności podziemnych tras turystycznych do aktualnych przepisów, niejednokrotnie m.in. modernizowano sieć elektryczną, instalowano system łączności i system sygnalizacji pożaru.
Niejednokrotnie gospodarze niektórych tras podziemnych reklamowali je jako miejsca, w których każdy chętny może przekonać się, jak wygląda prawdziwa kopalnia. Jednak, jak wskazuje Departament Górnictwa WUG, podziemne trasy turystyczne są zlokalizowane w wyrobiskach zakładów górniczych, w których nie jest prowadzona eksploatacja kopalin.
W dwóch szczególnych przypadkach zwiedzanie odbywa się w tej samej kopalni, w której prowadzona jest działalność górnicza, ale w innym rejonie. W KS Wieliczka”– w celu pompowania wód leczniczych – wykorzystywane są urządzenia, maszyny i instalacje zabudowane w wyrobiskach górniczych znajdujących się poza podziemną trasą turystyczną. W KS „łodawa”eksploatacja złoża nie jest prowadzona w rejonie podziemnej trasy turystycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.