Propozycje zmian w systemie premiowania, mieszczących się w ramach istniejącego Holdingowego Układu Zbiorowego, zapowiedział dziś w nadesłanym do nettg.pl komunikacie Wojciech Jaros, kierownik Działu Komunikacji Korporacyjnej w Katowickim Holdingu Węglowym. U ich podłoża leży chęć ściślejszego powiązania premii z wydajnością.
Na podstawie założeń, zawartych w strategii Katowickiej Grupy Kapitałowej na lata 2010-2020, opracowany został projekt Planu Techniczno-Ekonomicznego na 2011 rok, w którym przyjęto wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w poszczególnych kopalniach spółki w wysokości równej sumie wskaźnika inflacji i wskaźnika wzrostu wydajności na 1 zatrudnionego. Każda kopalnia otrzymała możliwość wzrostu średniej płacy w 2011 równy wskaźnikowi inflacji, który planowany jest w wysokości 2,3 proc. Planowane na 2011 rok średnie wynagrodzenie równe jest iloczynowi średniej płacy bazowej i wskaźnika wzrostu wynagrodzeń.
Dalej Wojciech Jaros wyjaśnia: Przyjęta w strategii wydajność bazowa, stanowiąca punkt odniesienia dla obliczenia wskaźnika wzrostu wydajności dla poszczególnych kopalń wynosi: 756 t/prac. dla kopalni Mysłowice-Wesoła, 812 t/prac. dla Wieczorka, 717 t/prac. dla Wujka i 828 t/prac. dla Murcek-Staszica. Przy uzyskaniu wyżej przedstawionych wydajności średnia płaca w 2011 roku ukształtuje się na poziomie średniej płacy bazowej powiększonej o wskaźnik inflacji (2, 3 proc.), tj. miesięcznie na poziomie 5 902,15 zł/pracownika.
Przyjęty na 2011 rok system kształtowania wysokości średniej płacy w KHW SA nie zakłada sztywnego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, a w konsekwencji wysokości średniej płacy w poszczególnych kopalniach. Wysokość wynagrodzeń uzależniona jest od stopnia realizacji zadań produkcyjnych i umożliwia pracownikom wpływ na poziom uzyskanych wynagrodzeń. Pamiętać należy, że środki na wypłaty wynagrodzeń pochodzą z uzyskanych przychodów ze sprzedaży węgla, a więc wysokość wynagrodzeń musi być uzależniona od wielkości produkcji - wyjaśnia na koniec Wojciech Jaros.
Dodatkowo precyzuje, że podana w informacji wielkość wydobycia w tonach na pracownika oznacza bazową wydajność średnioroczną.
Czytaj więcej:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dajcie ludzom zarobic, co to za wyplata 1350zl szok!!!!!!!!!!!!!
Drogi panie górniku. Otóż wyobraź sobie,że pisanie czy mówienie po Polsku nie sprawia mi najmniejszych problemów Jestem polakiem tak jak ty Zapewne pochodzisz z poza górnego śląska Jesteś tzw GOROLEM Różnica między nami jest taka,że ja potrafię mówić,ale też "godać".Jestem polakiem,ale przede wszystkim HANYSYM Odnośnie postrzegania nas przez społeczeństwo jako ciemną masę.To nie ludzie nie wykształceni są winni takiego obrazu górnika Ludzie z poza śląska myślą po prostu,że przy naszej ciężkiej fizycznej pracy używa się głównie mięśni i nie trzeba przy tej robocie myśleć.Przecież po co do kilofa i łopaty używać mózgu...Pozdrawiam i zdrowia życzę panie "górniku z poza śląska".
człowieku tez jestem górnikiem i wstyd mi za ciebie ze nie potrafisz pisać po Polsku przez takich ludzi jak ty spoleczeństwo postrzega nas jako ciemną niewykształconą masę a jest to dla wielu bardzo krzywdzące
Dalij róbcie ludzi za ciula to łoboczycie co sie bydzie dzioć.Już niy długo polecom kamynie w wasza strona.