Centrum Symulacji Procesowych, gdzie przygotowywane i analizowane będą eksperymentalne procesy zgazowania węgla, otwarto w środę w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. To pierwszy etap tworzenia Centrum Czystych Technologii Węglowych. Projekt, kwotą 45 mln euro jest dofinansowywany z funduszy strukturalnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Jego beneficjentami w części jest zabrzański IChPW, a w części Główny Instytut Górnictwa w Katowicach i jego Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Otwarte w środę centrum kosztowało około 4 mln zł. To niespełna dziesiąta część z mniej więcej 45 mln zł łącznych nakładów, jakie zostaną poniesione w Zabrzu w ramach tego projektu.
- Pozostała część środków zostanie wydana przede wszystkim na pilotażowe instalacje, które będą gotowe do połowy przyszłego roku - poinformował dyrektor IChPW Marek Ściążko.
W Zabrzu prowadzone będą m.in. eksperymenty w zakresie technologii spalania w tlenie, tj. tzw. oxyspalania, oraz wykorzystywania dwutlenku węgla w procesach zgazowania.
Tworzone centrum, to największy projekt inwestycyjny w zakresie infrastruktury badawczej w regionie, a zarazem wiodący europejski ośrodek badawczy, gdzie będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych.
W ramach projektu Centrum Czystych Technologii Węglowych Kopalnia Doświadczalna Barbara zyska prawie pół kilometra nowych podziemnych wyrobisk, gdzie prowadzone będą eksperymenty i badania. W katowickim instytucie powstaje natomiast nowy obiekt, w którym znajdą się bardzo nowoczesne laboratoria.
- Centrum będzie ośrodkiem poznawczym na światowym poziomie w zakresie tworzenia, doskonalenia i rozwijania czystych technologii węglowych, służących wytwarzaniu szerokiej gamy produktów zarówno z przeznaczeniem dla energetyki, jak i innych zastosowań. Polska węglem stoi i paliwo to zapewne długo jeszcze będzie użytkowane. Jeśli nie robilibyśmy nic, aby ten węgiel był bardziej przyjazny dla środowiska, to ktoś zapytałby: po co jest i czym zajmuje się nauka? Centrum ma przy tym spełniać nie tylko cele badawcze. Jego nie mniej istotnym powołaniem będzie też rola edukacyjna. Będzie więc m. in. miejscem studiów doktoranckich z zakresu czystych technologii dla wyższych uczelni Śląska i Krakowa. Będzie wreszcie ośrodkiem szkoleniowym dla inżynierów i robotników, zaangażowanych w badania i obsługę procesów podziemnego zgazowania węgla - powiedział nettg.pl prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny GIG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.