Sandomierz jest jednym z dwóch miejsc w województwie świętokrzyskim, w których przejść można odcinkiem korytarza górniczego zabezpieczonego obudową stalową łukową typu ŁP. W ten sposób upamiętniona została praca, jaką Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Bytomia wykonało przy zabezpieczeniu piwnic staromiejskich, tworząc w nich podziemną trasę turystyczną. Z okazji jubileuszu trasa sandomierska przez dwa dni udostępniana jest za darmo.
Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu udostępniona została zwiedzającym 10 grudnia 1977 r. Z okazji przypadającego właśnie jubileuszu 45-lecia jej gospodarze zdecydowali się udostępnić ją bezpłatnie zwiedzającym. Będzie to możliwe przez dwa dni: w sobotę i niedzielę, 10 i 11 grudnia 2022 r. W sobotę wejścia do podziemi są możliwe tylko po południu. Tego dnia trasa dostępna jest w godz. od 13.00 do 17.00, jednak ostatnie wejście z dodatkowymi atrakcjami przewidywane jest około godziny 16.00. W niedzielę natomiast sandomierskie podziemia otwarte mają być od godz. 9.00 do 17.00, a ostatnie wejście z atrakcjami ma nastąpić około 13.30.
Jakie atrakcje zaplanowali organizatorzy? Z głośników ma być odtwarzana muzyka, a turyście będą się mogli spotkać z osobami przebranymi za legendarne postacie. Ma temu towarzyszyć opowieść o dawnych dziejach podziemi sandomierskich.
Utworzona pod rynkiem i pod częścią kamienic podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu jest bezsprzecznie najważniejszą atrakcją miasta. Jednak w poprzednich kilku latach widać było gwałtowny spadek zainteresowania trasą, nieco powstrzymany w poprzednim roku. O ile w 2018 r. trasę odwiedziło 207 765 osób, to w kolejnych latach było ich z roku na rok mniej. W 2019 r. zanotowano 164 407 zwiedzających, a w 2020 r. - 64 051 turystów. Nieco lepszy był 2021 r., kiedy to podziemia sandomierskie przyjęły 109 307 odwiedzających.
Trasa podziemna w Sandomierzu utworzona została w wyniku górniczych prac ratunkowych. Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Bytomia podjęło jesienią 1964 r. prace przy zabezpieczeniu piwnic i likwidowaniu zbędnych komór i korytarzy. Uwieńczeniem starań było oddanie do użytku trzynaście lat później trasy podziemnej. Charakterystycznym jej elementem jest tak zwany chodnik górniczy w końcowej części trasy, pozostawiony w obudowie ŁP.
Bilet na przejście trasy kosztuje 20 zł od kwietnia do września i 18 zł w pozostałych miesiącach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.