Na początku kolejnego roku mają zostać policzone nietoperze z gatunku nocek duży, hibernujące w Blachówce Zachodniej. Pod tą nazwą kryje się dawna kopalnia odkrywkowa dolomitu położona na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, która odsłoniła wloty do podziemi bytomsko-tarnogórskich, pozostałych po eksploatacji rud ołowiu i srebra.
Nietoperze miały być policzone zimą 2022 r., ale postanowiono to przesunąć o rok. Powód był prozaiczny. Zimowy monitoring nietoperza z gatunku nocek duży należy przeprowadzić w ściśle określonym terminie, to znaczy na przełomie stycznia i lutego. W tym roku było to niemożliwe z uwagi na niewyłonienie w odpowiednim terminie wykonawcy liczenia.
Dotychczas na terenie stanowiska Blachówka Zachodnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach dwukrotnie zlecała zliczenie hibernujących tam nietoperzy. Pierwsza ekspertyza na zlecenie RDOŚ w Katowicach została zrealizowana od 30 kwietnia 2012 r. do 31 lipca 2013 r. Drugą ekspertyzę, dotyczącą monitoringu zimowego nietoperzy, wykonano 5 i 6 lutego 2018 r.
Ile nietoperzy wówczas naliczono w tym fragmencie podziemi bytomsko tarnogórskich? Niestety, katowicki RDOŚ nie zamierza w trybie zwykłym ujawnić tej informacji. Informacje te nie były dotąd udostępniane dziennikarzom, ani też nie ujawniano ich w czasopismach i na stronach internetowych.
- Dane te nie były upubliczniane i są przedmiotem ekspertyzy. RDOŚ w Katowicach stoi na stanowisku, że dane te powinny być podawane do publicznej wiadomości, m.in. podczas wykorzystywania ich w materiałach dziennikarskich, po rozważeniu interesu społecznego ich upublicznienia. Do tej pory nie zaistniał interes społeczny, który wymagałby poddania tych liczb do publicznej wiadomości, co nie oznacza, że nie można zawnioskować o dostęp do nich [za opłatą - red.] w ramach procedury udostępnienia informacji o środowisku - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Jak się okazuje, nie wszędzie informacje o liczebności nietoperzy hibernujących w podziemiach są tak traktowane. Przykładowo Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oficjalnie informuje na swojej stronie internetowej o tym, ile nietoperzy wybrało sobie na miejsce hibernacji Międzyrzecki Rejon Umocniony. W styczniu 2022 r. liczenie wykazało 35 770 nietoperzy. Z tej - jak się dowiedzieliśmy - poniżej 30 tys. naliczono w obiektach podziemnych MRU, a resztę w naziemnych. Dane o liczebności nietoperzy w MRU podawane są m.in. dlatego, że tamtejsze miejsca hibernowania są zabezpieczone kratami przed dostępem ludzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.