Energetyka Cieszyńska, która dostarcza ciepło do 45 proc. odbiorców w Cieszynie, rezygnuje z węgla na rzecz gazu; firma inwestuje w trzy kotły gazowo-parowe. Jak powiedział prezes firmy Wojciech Frank, w sezonie 2023-2024 firma odejdzie od węgla i pozostanie przy gazie.
- W Energetyce Cieszyńskiej (EC) realizowana jest inwestycja w postaci trzech kotłów gazowo-parowych. Z racji tego, że przyłącze gazowe jest opóźnione, spodziewamy się, że dopiero w nowym sezonie, 2023-2024, odejdziemy od węgla i pozostaniemy przy gazie - powiedział Wojciech Frank.
Prezes ocenił, że zanim EC odejdzie definitywnie od węgla, będzie potrzebowała go jeszcze do października przyszłego roku. Podał, że spółka obecnie negocjuje ceny na 2023 r. z Polską Grupą Górniczą i Tauronem Wydobyciem. - W PGG posiadamy umowę, ale była w niej klauzula o ustaleniu ceny na rok 2023, a z Tauronem Wydobycie zawrzemy nową umowę - wyjaśnił.
Wojciech Frank przypomniał, że Energetyka Cieszyńska latem br. stanęła przed groźbą upadłości. Aby uratować firmę, a tym samym zabezpieczyć dostawy ciepła w sezonie grzewczym, samorząd Cieszyna zgodził się na jej włączenie w struktury Tauron Ciepło.
Jak dodał Frank, w sierpniu skład węgla świecił pustkami, ale obecnie dostawy ciepła nie są zagrożone. - Dziś mamy 6,5 tys. t węgla na składzie - powiedział. EC jeszcze w grudniu kupi kolejnych 5 tys. t węgla. Średnie zużycie w szczycie sezonu to około 4 tys. t miesięcznie - wskazał.
Zakup węgla był możliwy m.in. dlatego, że jedna ze spółek dostarczających go również należy do Grupy Tauron. Chodzi o Tauron Wydobycie. Frank zaznaczył, że także Polska Grupa Górnicza poszła na rękę cieszyńskiej firmie. Przy braku finansowania przez sierpień, wrzesień i połowę października węgiel był dostarczany - wyjaśnił.
Prezes zaznaczył, że Tauron Ciepło umożliwił Energetyce Cieszyńskiej złapanie oddechu. - Pierwszy taki moment, w którym udało się nam złapać oddech płynności finansowej, to było podpisanie umowy z Tauronem Ciepło na sprzedaż energii elektrycznej na pierwszy kwartał 2023 r. To był dobry pomysł - dodał Wojciech Frank.
Energetyka Cieszyńska dostarcza ciepło do ok. 45 proc. mieszkańców Cieszyna, a także na teren gminy Hażlach. Łączna moc cieplna źródeł Energetyki Cieszyńskiej wynosi 70 MW. System dystrybucji ciepła obejmuje ponad 55 km sieci ciepłowniczej oraz 434 węzły cieplne.
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła w śląsko-dąbrowskiej aglomeracji i jedna z największych firm ciepłowniczych w Polsce. Dostarcza ciepło do ok. 800 tys. mieszkańców, ogrzewając prawie 9 tys. budynków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.