- Nie ma zagrożenia dla dostaw ciepła do mieszkań w Cieszynie. Tauron Ciepło, przejmując Energetykę Cieszyńską, zabezpieczył paliwo i przygotował ją na najbliższy sezon grzewczy - powiedział w poniedziałek prezes spółki Tauron Ciepło Marcin Staniszewski.
Energetyka Cieszyńska (EC) to spółka komunalna, która dostarcza ciepło w Cieszynie, na osiedle Pogwizdów oraz na teren gminy Hażlach. Latem br. stanęła przed widmem upadłości. Wówczas, za zgodą radnych, została włączona w struktury Tauron Ciepło (TC).
Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała w poniedziałek, że ciepło systemowe z EC dociera do około 45 proc. mieszkańców miasta. - Ciężko pracowaliśmy z naszym wspólnikiem (Tauron Ciepło), by poprawić sytuację spółki i zapewnić ciepło mieszkańcom. To się stało - przekazała.
Prezes EC Wojciech Frank wskazał na spotkaniu z dziennikarzami, że w pierwszych miesiącach po przejęciu udziałów w spółce nowy zarząd szczególny nacisk kładł na to, by firma nie upadła. - To się udało i dziś nie ma takiego zagrożenia - podkreślił.
Jak zaznaczył prezes spółki Tauron Ciepło Marcin Staniszewski, jeszcze w sierpniu składy węgla EC były praktycznie puste, a obecnie leży na nich 6,5 tys. ton opału. - Udało się to między innymi dlatego, że Tauron Wydobycie i Polska Grupa Górnicza poszły nam o tyle na rękę, że przy braku finansowania w sierpniu, wrześniu i połowie października węgiel był dostarczany - wyjaśnił.
Wojciech Frank dodał, że jeszcze w grudniu EC zakupi dalsze 5 tys. ton węgla. - Średnie zużycie w szczycie sezonu to około 4 tys. ton miesięcznie. Teraz negocjujemy ceny na przyszły rok z Polską Grupą Górniczą i Tauronem Wydobyciem - wskazał.
Rzeczniczka TC Małgorzata Kuś przypomniała, że włączenie Energetyki Cieszyńskiej do Grupy Tauron było możliwe po umorzeniu udziałów stanowiących własność Cieszyna. - Wiąże się to w przyszłości z wieloma korzyściami, zarówno biznesowymi, czyli w sferze rozwoju spółki i jej stabilności finansowej, korzystania z know-how Grupy, współpracy z innymi spółkami oraz dostępu do nowoczesnych technologii - oceniła rzeczniczka.
Łączna moc cieplna przejętych przez Tauron źródeł Energetyki Cieszyńskiej wynosi 70 MW, w tym 23 MW pochodzi z kogeneracji. System dystrybucji ciepła obejmuje ponad 55 km sieci ciepłowniczej oraz 434 węzły cieplne.
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła w śląsko-dąbrowskiej aglomeracji i jedna z największych firm ciepłowniczych w Polsce. W jej skład wchodzą zakłady wytwarzania w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Moc cieplna zakładów spółki sięga 1170 MW, zaś całkowita moc zamówiona przez odbiorców to ok. 2200 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej Taurona to ok. 1100 km. Firma dostarcza ciepło do ok. 800 tys. mieszkańców, ogrzewając prawie 9 tys. budynków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.