W sobotę, 3 grudnia, w Bytomiu swoje uroczystości barbórkowe zorganizowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Odbyły się one w miejscu szczególnym, bo w restauracji „W starym kinie”, które mieście się właśnie w budynku dawnego kina należącego do nieistniejącej już kopalni Rozbark. Uroczystość była okazją do podsumowania roku, co uczynił prezes spółki Janusz Smoliło oraz uhonorowania zasłużonych pracowników SRK.
Spółka barbórkowe obchody rozpoczęła 1 grudnia. To wtedy odbyła się msza w intencji pracowników w kościele św. Józefa Robotnika w Bytomiu. Poprzedził ją przemarsz spod siedziby spółki z udziałem orkiestry górniczej. Barbórkową biesiadę zorganizowano natomiast 3 grudnia.
Zaproszenie zarządu SRK przyjęli m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Obecnie byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, członkowie zarządów spółek górniczych i okołogórniczych.
Przybyłych przywitał prezes SRK Janusz Smoliło, który dokonał podsumowania kończącego się roku. Wcześniej jednak minutą ciszy uczczono górników, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę.
- SRK funkcjonująca od 2000 r., której podstawowym zadaniem jest prowadzenie likwidacji kopalń oraz zabezpieczenie sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniami, realizuje te szczególne zadania na podstawie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz w oparciu o Programy likwidacji zakładów górniczych zatwierdzane przez ministra aktywów państwowych – przypomniał prezes.
- Prawidłowa, bezpieczna, a przede wszystkim terminowa realizacja zadań postawionych przed Spółką zobrazowana jest poprzez widoczną ciągłą zmianę struktury organizacyjnej Spółki. Kolejne oddziały są likwidowane, tak jak to miało miejsce w 2021 r. lub jak to będzie miało miejsce na koniec obecnego roku. Powstają także nowe oddziały - przejęte z początkiem 2022 r. zakłady górnicze przeznaczone do likwidacji, czyli KWK Jastrzębie III i KWK Pokój II. Infrastruktura przejętych kopalń ulega stopniowemu przeobrażeniom, dla pracowników zapewniane są osłony socjalne przewidziane ustawą. Wszystkie zadania realizowane są w sposób oszczędny, terminowy, przy zachowaniu spokoju społecznego – wyjaśnił szef SRK. Opowiedział także o zadaniach z zakresu zagospodarowaniu majątku i sprzedaży nieruchomości oraz współpracy z samorządami.
Prezes zwrócił też uwagę na okoliczności, w jakich przyszło funkcjonować SRK.
- Działalność spółki, jak wszystkich, podmiotów gospodarczych narażona jest na wiele zagrożeń i niebezpieczeństw pojawiających się w jej otoczeniu. Pandemia koronawirusa, zbójecka napaść Rosji na Ukrainę, wzrost kosztów funkcjonowania Spółki, wysoka inflacja, kryzys energetyczny, to tylko niektóre z nich. Wiele z tych zdarzeń jest niezależnych od Spółki, dlatego gdzie to możliwe, staramy się aktywnie przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom – wyjaśnił.
Dodał, że SRK stawia m.in. na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych z zaangażowaniem posiadanego majątku pokopalnianego i posiadanego potencjału.
- Spółka to przede wszystkim ludzie, to jej pracownicy razem tworząc zgrane zespoły, realizujące wspólnie wyznaczone cele niejednokrotnie z dużym trudem, lecz z jakże ogromnym zaangażowaniem. To każdy pracownik tworzący tą społeczność, którego jednostkowy wysiłek wykonywany na stanowisku pracy pod ziemią lub na powierzchni w oddziałach Spółki czy też w Biurze Zarządu składa się sukces całości. Bez tej wspaniałej załogi na pewno nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym się teraz znajdujemy - podkreślił na zakończenie i złożył życzenia wszystkim pracownikom.
Do SRK napłynęły także listy z życzeniami i gratulacjami. Skierowali je marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Te ostatnie odczytał wiceminister Piotr Pyzik, który przypomniał także, że transformacja energetyczna będzie miała wymiar cywilizacyjny i w tym procesie SRK będzie miało do odegrania bardzo ważną rolę. Pracownikom Spółki życzenia złożył także przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.
Po wystąpieniach nadszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych oraz stopni górniczych, a także odznaki „Zasłużony dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Uhonorowano także pracowników, którzy przepracowali 25 i 35 lat. Ci pierwsi z okazji tzw. jubilata otrzymali zegarki.
W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. członkowie zarządu SRK. Prezes Janusz Smoliło otrzymał Medal Złoty za Długoletnią Służbę. Wiceprezes Radosław Wojtas został uhonorowany odznaką honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP”, a wiceprezes Marek Pieszczek otrzymał stopień Generalnego Dyrektor Górniczego I stopnia.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kpina Kpina Kpina darmozjady przechowalnia baranów SRK do likwidacji
Na to srk ma pieniądze. Żenada
Żenada kobiety odznaczenia zasłużone dla górnictwa.
Mam 50 lat w Górnictwie (razem z SRK) i jakoś nie dostrzeżono mnie.....
Jak oni mogą świętować Barbórkę skoro to są ludzie od zamykania kopalń to już są jakieś jaja ale tak jak napisał w komentarzu ważne są posadki i ciepłe stoleczki gdzie się dostaje premie
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Co oni świętują likwidowanie kopalń tylko w tym kraju tak może być. Będą likwidować bardzo długo bo gdzie się znajdzie tak dobrze płatną i fajną posadkę