Położona na zachód od Gór Opawskich wieś Sławniowice od lat znana jest dzięki eksploatowanemu tam złożu kamienia budowlanego i drogowego. Oprócz czynnej kopalni znajdują się w tamtym rejonie dawne wyrobiska. Jedno z nich, jak się okazało za sprawą tegorocznego liczenia nietoperzy, stało się najliczniejszym miejscem zimowania jednego z gatunków nietoperzy w skali ponadregionalnej.
Tym wyrobiskiem jest sztolnia w Łomie Baumana. Znajduje się ona w obszarze Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka. W lutym 2022 r. przeprowadzone zostało liczenie hibernujących tam nietoperzy. Odnotowano wówczas 302 osobniki podkowca małego.
- Nietoperze w obszarze hibernują nie tylko w sztolni. Sztolnia jest głównym miejscem zimowania podkowca małego Rhinolophus hipposideros i, jak wynika z monitoringu przeprowadzonego w 2022 r., stanowi największe zimowisko gatunku w południowo-zachodniej Polsce - informuje Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Opolu, a zarazem regionalny konserwator przyrody.
Tegoroczne liczenie nie było pierwszym, jakie tam przeprowadzono. Ale wykazało największą liczbę nietoperzy od początku prowadzenia liczeń nietoperzy w tamtejszym obszarze Natura 2000. Następne przewidywane jest w 2023 r.
W 2021 r. na zlecenie opolskiego RDOŚ-u przygotowana została „Ekspertyza kierunków rozwoju sieci opolskich rezerwatów przyrody”. Jeden z proponowanych rezerwatów nosi nazwę Sławniowice. Miałby on objąć m.in. Łom Baumana. Jak się okazuje, nie jest to sprawa priorytetowa.
- Ze względu na „zabezpieczenie prawne” tego terenu w formie obszaru Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka PLH160004, którego przedmiotem ochrony są, m.in. gatunki nietoperzy, to jest nocek duży Myotis myotis i podkowiec mały Rhinolophus hipposideros wraz z ich zimowiskami, koloniami rozrodczymi oraz żerowiskami, utworzenie tu rezerwatu nie należy do kategorii tzw. pilnych, gdzie może nastąpić nagła utrata walorów przyrodniczych. W związku z powyższym prace nad propozycją uznania obszaru za rezerwat przyrody zaplanowano na kolejne lata - uzasadnia Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz.
Planowany rezerwat przyrody Sławniowice miałby obejmować 21,7 ha powierzchni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak wszystko zróbmy rezerwatem