Rurociągi przemysłowe to budowle liniowe, służące do transportu cieczy lub gazów. Bywa, że są umieszczane głęboko pod ziemią lub są poprowadzone po dnie morza. Niezależnie jednak od jej położenia, musi działać niezawodnie. Aby zapewnić jej doskonały stan techniczny i długą odporność na korozję, wymaga odpowiedniej izolacji. Myślenie o tym już na etapie stawiania rurociągu, pozwala zmniejszyć późniejsze koszty ewentualnych napraw. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu bliżej, gdyż na rynku dostępnych jest kilka rodzajów izolacji rur przemysłowych, różniące się od siebie parametrami.
Zapobieganie utracie ciepła lub nagrzewaniu
Tematy oszczędzania energii w ostatnim czasie są coraz powszechniejsze. Jednym z ważniejszych aspektów tego jest izolacja termiczna rurociągów przemysłowych a zmniejszenie strat ciepła staje się niezwykle istotne. W zależności od przeznaczenia, izolacja rurociągów ma podtrzymywać wysoką temperaturę płynu w rurach a także, chronić ciecz przed zamarzaniem. Ma uniemożliwić wymianę energii pomiędzy medium a otoczeniem. Ponadto, poprawnie wykonane izolacje na rury zapobiegają gromadzeniu się na nich pary wodnej i jej skraplaniu. Jest to izolacja stosowana zazwyczaj w systemach rurociągów ciepłej i zimnej wody, ogrzewania, rurociągach odprowadzających ścieki oraz w przypadku rur systemów zamrażania i wentylacji.
Dodatkowa ochrona
Izolacje rur stalowych pełnią funkcję nie tylko termiczną, ale również stanowią ochronę przed niszczycielskim działaniem czynników zewnętrznych. Rurociągi przemysłowe zazwyczaj są umieszczane w agresywnym, często wilgotnym środowisku, co znacząco wpływa na ogromne ryzyko wystąpienia korozji. Muszą się one charakteryzować wysoką skutecznością w zakresie zabezpieczenia antykorozyjnego, a także wyjątkową trwałością, elastycznością, przyczepnością i szczelnością.
Najczęściej wykorzystuje się do tego celu izolacje poliuretanowe, polietylenowe lub nakłada się powłoki malarskie. Ważne, aby sposób izolacji dopasować odpowiednio do przesyłanego medium oraz warunków środowiskowych a także lokalizacji i wielkości rur. Aby wybrać właściwie, warto poradzić się specjalistów w firmie DEGA-Plus, która od wielu lat dostarcza izolacje rurociągów przemysłowych o wyjątkowo długiej żywotności, sięgającej nawet i pięćdziesięciu lat. Ich rozwiązania są wykorzystywane szeroko w gazownictwie, wodociągach, przemyśle paliwowym, rurociągach sprężonego powietrza a także w szeroko pojętym hydrotransporcie. Współpraca z nimi jest gwarancją prawdziwego spokoju na długie lata!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.