W czwartek (17 listopada) w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach odbyło się seminarium pt. „Energetyka obywatelska – doświadczenia, kierunki rozwoju”. Uczestnicy spotkania, wśród ktorych byli przedstawiciele samorządu z Jaworzna, Gierałtowic, Zbrosławic oraz przedstawiciele firmy Tauron, rozmawiali o tym, jak obniżać koszty energii w gminach.
Jak relacjonują przedstawiciele GIG, dr Maciej Szołtysek z Politechniki Częstochowskiej przybliżył kwestie prognozowania długoterminowego rynków energii, a swoimi doświadczeniami z organizacji i działania spółdzielni energetycznych dzielił się prezes pierwszej spółdzielni energetycznej w Polsce Ireneusz Perkowski. Z kolei o doświadczeniach Klastra Energii w powiecie gliwickim mówił Leszek Żogała, wójt gminy Gierałtowice.
Podczas spotkania podkreślono, że wskutek sytuacji geopolitycznej, po raz pierwszy od 1996 roku wprowadzono regulowane ceny energii energetycznej. Jednak, jak zauważyli uczestnicy, trzeba myśleć o tym co powinniśmy zrobić już dziś, aby obniżać koszty, kiedy ceny energii znów zostaną uwolnione. Jan Bondaruk, zastępca dyrektora GIG przedstawił zakres działań w obszarze których kompetencje posiada Instytut, a które mogą wspierać gminy w budowaniu energetyki obywatelskiej, wraz z możliwościami ich finansowania w ramach środków europejskich.
Założony w 1925 r. Główny Instytut Górnictwa jest jednym z wiodących instytutów badawczych w Europie. Świadczy usługi dla wszystkich branż przemysłu, instytucji centralnych i samorządów lokalnych oraz dla partnerów zagranicznych. Wszystkie laboratoria badawcze Instytutu posiadają akredytacje takich jednostek jak: Polskie Centrum Akredytacji, Lloyd's Register Quality Assurance, Główny Urząd Miar, Polski Rejestr Statków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.