Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z różnymi instytucjami i pasjonatami rozpoczyna starania o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycje kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej.
W Mieście Gwarków wiele się zaczęło. Kult św. Barbary i jedno z pierwszych bractw patronki górników, turystyka industrialna dzięki tzw. Złotej Księdze, Bergfesty i oczywiście uruchomienie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej typu Newcomen i pierwszej na kontynencie europejskim typu Watt-Boulton. Te wydarzenia były impulsem do zapoczątkowania wielu zwyczajów i tradycji kultywowanych po dziś dzień. Górnikom nadal patronuje św. Barbara, a 4 grudnia jest jej świętem.
W starania dotyczące wpisu na listę może teraz włączyć się każdy poprzez udział w konsultacjach – zwracają wagę działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przypominając, że w 2017 r., po kilkudziesięciu latach starań, doprowadziło do wpisu "Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- To pierwszy i jedyny w naszym województwie wpis – potwierdzają działacze SMZT.
Czas zatem iść za ciosem!
- Rozpoczynamy tworzenie kolejnego wniosku, tym razem dot. wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycji kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej – deklarują.
W sobotę, 19 listopada 2022 r. w sali kinowej Zabytkowej Kopalni Srebra przy ul. Szczęść Boże 81 w Tarnowskich Górach odbędą się konsultacje społeczne. Początek o 10.00. Owocem debaty ma być wypracowanie roboczej wersji wniosku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.