- Szereg czynników jest odpowiedzialnych za trwające umocnienie złotego, a siły krajowej waluty nie zaburzyły znacząco decyzje RPP i gołębia retoryka prezesa NBP - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.
Jego zdaniem złotemu i SPW sprzyjają także trendy globalne i w takim otoczeniu kurs EUR/PLN będzie się utrzymywał poniżej 4,70, a rentowność krajowych 10-latek może spaść w okolice 7 proc.
- W czwartek po południu kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,70 i generalnie można powiedzieć, iż posiedzenie RPP wraz z jego przekazem tylko w niewielkim stopniu osłabiło polską walutę. Jest to o tyle ciekawe, gdyż w ostatnim czasie pożyczanie złotego i ewentualna gra na spadki było wyraźnie tańsze, a pomimo tego złoty się umacniał - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.
Jak wskazał ekonomista, to pokazuje, że złoty w ostatnim czasie zyskał mocne wsparcie ze strony pozytywnych trendów globalnych.
- Od kilku tygodni widzimy rosnący popyt na aktywna ryzykowne, w tym akcje, obligacje korporacyjne, surowce przemysłowe i waluty rynków wschodzących. Co ciekawe waluty naszego regionu były jednymi z najmocniejszych w tym kwartale w relacji do USD - powiedział Budzicki.
Zdaniem ekonomisty, dzięki poprawie globalnych nastrojów kurs EUR/PLN w krótkim terminie powinien się trzymać poniżej 4,70.
- Przed silniejszą aprecjacją złotego względem euro powinny natomiast zatrzymywać techniczne wsparcia znajdujące się w okolicach 4,65-4,66 - dodał.
- Krótkoterminowo pozytywny wpływ na PLN mają także zaskakująco niższe od oczekiwań dane o inflacji z USA, co zdecydowanie ogranicza oczekiwania na dalsze mocne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - powiedział ekonomista.
Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku wzrosły o 7,7 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +7,9 proc. rdr i +0,6 proc. mdm.
Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,3 proc. mdm i 6,3 proc. rdr. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +6,5 proc. rdr.
O godzinie 16.39 kurs EUR/PLN spada o 0,44 proc. 4,6882, a USD/PLN zniżkuje o 1,98 proc. do 4,6108.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.