Nieodpowiednio ogrzany garaż jest miejscem rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. To niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i użytkowane sprzęty. Z pomocą przychodzi nowoczesna nagrzewnica do garażu. Proces wyboru trzeba dokładnie przemyśleć, tak aby sprzęt spełniał nasze oczekiwania. O czym pamiętać podczas zakupu? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Co oferują producenci?
Nagrzewnica do garażu - rodzaje
Zachowanie odpowiedniej temperatury w garażu - do tego sprawdzi się nagrzewnica. Wybór bywa niełatwy, gdyż musimy mieć na uwadze wiele kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma przestrzeń, którą chcemy ogrzać. W mniejszym garażu można zastosować nagrzewnicę elektryczną, która wymaga jedynie zasilania z gniazdka sieciowego. Pewnym minusem jest tutaj dosyć duży koszt energii elektrycznej.
W garażach, gdzie mieścimy więcej pojazdów, trzeba zadbać o bardziej efektywne urządzenia. W takiej sytuacji sprawdzają się modele gazowe i olejowe. Każda z opcji opiera swoją pracę na paliwie. Atutem jest tutaj wysoka efektywność grzewcza i zastosowanie nawet na dużej przestrzeni. Pamiętajmy o tym, że nie każdy rodzaj nagrzewnicy będzie tak samo skuteczny w wielkim garażu.
Co jest istotne?
Kolejną ważną kwestią jest dostęp urządzenia do wykorzystywanego zasilania. Jakościowe narzędzia warsztatowe ułatwiają codzienną pracę i zapobiegają wielu przykrym zdarzeniom w naszym garażu. Jeśli w pomieszczeniu nie ma elektryczności, nie mamy możliwości zastosowania elektrycznego modelu nagrzewnicy. Ograniczenia dotyczą także nagrzewnic wodnych do garażu, które wykorzystują w swojej pracy obieg gorącej wody. To ekonomiczne rozwiązanie, które wymaga podłączenie do systemu c.o. Problematyczne mogą być także urządzenia gazowe i olejowe, korzystające z paliwa dostarczanego zewnętrznie.
Czym się kierować podczas wyboru?
Gdy mamy w garażu dostęp do elektryczności, najłatwiejsze jest wybranie nagrzewnicy przeznaczonej do takiego zasilania. Rynek oferuje wiele ciekawych propozycji, dlatego każdy dobierze to, co da mu wygodę. Jaka nagrzewnica sprawdzi się w danym otoczeniu? Decyzję trzeba uwarunkować mocą urządzenia i przepływem powietrza. Standardowe modele dysponują od 3 do 15 kW mocy i przepływem od 400 do 1000 m sześc./h. Te parametry wpływają na efektywność urządzenia, jego cenę i koszty użytkowania.
W większych garażach zastosujmy nagrzewnicę gazową, która cechuje się dużą mocą grzewczą i niskim kosztem eksploatacji. Producenci oferują też urządzenia z filtrem spalin, jednak cena jest tutaj wyższa. Ciekawą propozycją jest także nagrzewnica wodna do garażu. Jeżeli mamy taką instalację w pomieszczeniu, możemy cieszyć się efektywnym i tanim źródłem zasilania. Zaletą jest też możliwość pracy w warunkach wysokiej wilgotności. Sprzęt nie generuje silnego hałasu, co jest kolejnym plusem. Warto postawić na doskonałą jakość i dopasowanie sprzętu do naszych oczekiwań. Nowoczesne nagrzewnice do garażu działają sprawnie i niezawodnie przez długi czas, zapewniając odpowiedni zakres temperatur.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.