Należąca do spółki PCC Silicium SA kopalnia piaskowca kwarcytowego Bukowa Góra niedaleko Łącznej w Górach Świętokrzyskich będzie powiększona. W tym roku kopalnia przejęła czasowo od Nadleśnictwa Zagnańsk dwie działki, na których dokonano wylesienia. Taka sama operacja ma zostać wykonana na kolejnych dwóch działkach.
- Decyzję o nietrwałym, czasowym wyłączeniu gruntów z produkcji dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wydał 21 grudnia 2021 r. Dotyczyła ona powierzchni 2,1888 ha pod wydobycie piaskowców kwarcytowych za złoża Bukowa Góra w granicach obszaru górniczego Bukowa Góra IV. Dotyczyła działek ewidencyjnych nr 13/1216 oraz 14/1213. Umowę na dzierżawę przedmiotowego gruntu pod wydobycie piaskowca kwarcytowego nadleśnictwo zawarło z PCC Silicium SA 19 listopada 2021 r. Umowa została zawarta do dnia uzyskania prawomocnej decyzji właściwego organu uznającego rekultywację i zagospodarowanie w kierunku leśnym przedmiotu dzierżawy. Wylesienie zostało wykonane w styczniu i lutym 2022 r., a 18 lutego 2022 r. pracownicy nadleśnictwa poświadczyli wykonanie wylesienia zgodnie z przytoczonymi dokumentami. Drzewostan posiadał zróżnicowany wiek wynikający z jego składu gatunkowego. Można powiedzieć, że drzewa, które tam rosły, posiadały wiek między 59 a 89 lat - informuje Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk.
Na podstawie koncesji, jaką 5 sierpnia 2020 r. wydał marszałek województwa świętokrzyskiego, kopalnia może prowadzić wydobycie do końca grudnia 2040 r. Wyrobisko kamieniołomu wcina się w masyw Bukowej Góry, konkretnie tę część, która pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych. Nieco na wschód od kamieniołomu zaczyna się Świętokrzyski Park Narodowy.
Na rzecz kopalni mają zostać w niedalekiej przyszłości udostępnione kolejne partie lasu.
- Planowane są jeszcze do wylesienie dwie działki ewidencyjne, to jest 13/1218 i 13/1217 o łącznej powierzchni 3,0506 ha - precyzuje Paweł Kowalczyk.
Położone na północny wschód od Kielc złoże kwarcytu udostępnione zostało w 1974 r., a trzy lata później kopalnia zaczęła użytkować bocznicę kolejową, umożliwiającą wywóz kruszywa. W 2009 r. kopalnia odkrywkowa przeszła na własność PCC Silicium, będącej częścią grupy kapitałowej PCC SE z siedzibą w Duisburgu w Republice Federalnej Niemiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.