Najmłodszy w Polsce górniczy zakład uzdrowiskowy powstał formalnie w Kotowicach w gminie Zgierz. Tym samym położona w województwie łódzkim gmina, na terenie której jeszcze kilkanaście lat temu rozważano podjęcie eksploatacji węgla brunatnego, dołączy do grona gmin z działalnością uzdrowiskową.
- 26 lipca 2022 r. utworzono zakład górniczy Kopalnia Kotowice leżący na terenie właściwości miejscowej Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach. Zakład ten posiada zatwierdzony plan ruchu zakładu górniczego, nie posiada jeszcze obiektów budowlanych zakładu górniczego - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
We wsi Kotowice stwierdzone zostało złoże wód mineralnych siarczkowych. Zasoby przemysłowe zatwierdzone w 2012 r., a w 2016 r. koncesję wydobywczą wydał marszałek województwa łódzkiego. Jak wynika z informacji udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny, użytkownikiem złoża został Ośrodek Sportowo-Rekreacyjno-Wypoczynkowy Ranczo Natura Plus.
We wsi ustanowiono obszar górniczy Kotowice i teren górniczy Kotowice. Wykonany został jeden otwór. To za jego pomocą ma się odbywać eksploatacja wód leczniczych.
Jeszcze w pierwszych latach początku XXI w. wydawało się, że w gminie Zgierz podjęta zostanie zupełnie innego rodzaju działalność górnicza. Na terenie gminy znajduje się bowiem złoże węgla brunatnego Rogóźno. Węgiel występuje w Kotowicach, a także w kilkunastu innych wsiach, m.in. w sąsiadującej z Kotowicami wsi Astachowice. Ostatecznie wydobycia nie podjęto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.