- Indeks WIG20 pozostaje w konsolidacji i dopiero przełamanie oporu na poziomie 1.450 pkt. da nadzieję na rozpoczęcie średnioterminowej korekty wzrostowej - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk BM PKO BP. W najbliższym czasie inwestorzy powinni obserwować zachowanie indeksów w USA, szczególnie S&P500.
- Już od jakiegoś czasu próbujemy rozpocząć korektę na warszawskiej giełdzie. Na przełomie września i października pojawiło się takie pierwsze minimum, z przełamaniem którego WIG20 miał problemy i od tego czasu tak naprawdę indeks porusza się w ramach konsolidacji, cały czas próbując pokonać opór na poziomie szczytu z początku października. Dopiero przełamanie tego oporu potwierdziłoby kontynuację ruchu w górę i rozpoczęcie takiej silniejszej, średnioterminowej korekty. Dzisiejsza sesja wnosi trochę nadziei, ale widać, że tej wewnętrznej siły nie jest u nas zbyt dużo. Lokalnie widać u nas siłę na bankach, spółki energetyczno-paliwowe trochę na dzisiejszej sesji wyhamowały spadki, ale jakichś konkretnych sygnałów korekcyjnego odbicia brak - powiedział Przemysław Smoliński z BM PKO BP.
- Jeżeli WIG20 zamknie się powyżej 1.450 pkt. to możemy mieć zasłużoną nadzieję na rozpoczęcie silniejszej korekty, nawet o 200 pkt., bo gdzieś w okolice 1.600-1.650 pkt. spokojnie indeks mógłby wtedy zwyżkować - dodał.
Jego zdaniem w najbliższym czasie inwestorzy powinni obserwować zachowanie indeksów w USA, szczególnie S&P500.
Inwestorzy cały czas patrzą na to, co dzieje się na giełdach amerykańskich i tutaj karty rozdaje S&P500. Jeśli ten indeks kontynuowałby wzrosty i zdołałby pokonać opór na poziomie lokalnego szczytu z początku października, to mielibyśmy wyraźny sygnał kupna i sygnał rozpoczęcia średnioterminowej korekty na rynku amerykańskim. To na pewno pociągnęłoby w górę większość zagranicznych rynków, w tym GPW - powiedział analityk BM PKO BP.
WIG20 zakończył poniedziałkową sesję wzrostem o 1,53 proc. do 1.433 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 0,91 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,70 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,29 proc.
W ujęciu sektorowym na GPW najmocniej w górę poszły WIG-Budownictwo (+2,9 proc.) i WIG-Odzież (+2,7 proc.), a najsłabiej zakończył sesję indeks WIG-Motoryzacja (-1,2 proc.).
Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 761 mln zł, z czego 621 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Najmocniej handlowanymi spółkami były w poniedziałek PKN Orlen i CD Projekt (po ok. 78 mln zł).
Liderami wzrostów w WIG20 były Grupa Kęty (+6,7 proc.) i Orange Polska (+4,5 proc.).
Wyraźnie, bo o 3,7 proc., wzrósł kurs Pepco, a o 3,5 proc. Cyfrowego Polsatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.