Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo uchylił, a częściowo pozostawił w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 21 stycznia 2020 r., dotyczącą warunków kontynuacji wydobycia węgla brunatnego ze złoża Turów w gminie Bogatynia.
Decyzja GDOŚ nie zmieniła wielkości planowanego wydobycia. Do 2038 r. może się ono odbywać w wysokości do 11,5 mln ton rocznie, a w latach 2039-2044 w wysokości 7 mln ton rocznie.
Spora część ingerencji GDOŚ polegała na doprecyzowaniu zapisów. Przykładowo w punkcie decyzji nr I.2.10 dotyczącym ograniczenia emisji niezorganizowanej pyłów z kopalni, GDOŚ zalecił aby zraszane były m. in. poziomy robocze, drogi węglowe, plac węglowy, drogi technologiczne. Zraszanie ma być wykonywane przy pomocy samochodów gaśniczych, polewaczek drogowych, zraszaczy rotacyjnych i innych wskazanych sposobów.
Zmiana pierwotnego brzmienia decyzji RDOŚ jest efektem odwołania, wniesionego przez kilka organizacji i podmiotów samorządu terytorialnego. Były to m. in. Fundacja Frank Bold, Stowarzyszenie Ekologicze Eko-Unia, czy stowarzyszenie Greenpeace Česká republika oraz Kraj Liberecki i miasto Żytawa z RFN.
Jak wynika z uzasadnienia sporządzonego przez GDOŚ, nie wszyscy wnioskodawcy zrozumieli, o co chodzi w pierwotnej decyzji wrocławskiego RDOŚ-u. „Stowarzyszeniu [Ekologicznemu Eko-Unia - red] należy także wyjaśnić, że przedmiotem niniejszej decyzji nie jest rozbudowa kopalni z elektrownią, a więc wariantowanie sposobu realizacji elektrowni jest niedopuszczalne, poprzez proponowanie przez Stowarzyszenie drugiego wariantu - zobowiązania do wyłączenia starych bloków łącznie 1500 MW.”
GDOŚ zarzucił też skarżącym, np. Fundacji Frank Bold, niespójność argumentacji, a także nieprawdziwe uwagi w piśmie od Greenpeace e. V.
Niestety, w uzasadnieniu nie uniknięto błędów nazewniczych. Użyto np. sformułowania „Kraju Liberadzkiego”, w odniesieniu do Kraju Libereckiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.