Jeszcze tylko przez trzy tygodnie dostępna do zwiedzania będzie Jaskinia Głęboka w Podlesicach. Z początkiem listopada, zgodnie z odgórnie narzuconymi przepisami, jaskinia musi zostać zamknięta na pięć i pół miesiąca. Tym samym dobiegnie końca trzynasty sezon udostępniania pierwszej w województwie śląskim jaskini z oświetleniem elektrycznym.
Oświetloną trasę podziemną w Jaskini Głębokiej od 11 czerwca 2010 r. można zwiedzać pod opieką przewodnika. W obecnym kształcie, po wydłużeniu, trasa funkcjonuje od 2012 r.
- Na przełomie lat 2011/2012 zabezpieczono nowe partie jaskini – Salę za Obniżeniem Stropu, korytarzyk Esso oraz Salę za Esso, a tym samym wydłużono trasę zwiedzania. Na bieżąco prowadzone są działania konserwacyjne, to jest wymiana oświetlenia, remont schodów, naprawa zadaszenia. W 2021 r. przeprowadzono remont infrastruktury turystycznej - wiaty przed jaskinią. Za działania konserwacyjne i remont infrastruktury odpowiada użytkownik podziemnej trasy - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Podlesicka jaskinia może być udostępniana tylko od 15 kwietnia do 31 października, w godzinach od 9 do 16. Dodatkowo od maja do końca sierpnia godziny otwarcia są wydłużone do 18. Jednorazowo na trasie może przebywać do 30 osób, w tym w Sali za Esso do 15 osób. Opiekę nad jaskinią sprawuje Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego w Podlesicach. W 2021 r. do Jaskini Głębokiej wpuszczono 21 511 zwiedzających, a rok wcześniej - 14 tysięcy.
Jaskinia Głęboka odkryta została podczas drugiej wojny światowej w trakcie eksploatacji górniczej skały wapiennej u podnóża góry Zborów. Kopalnia kalcytu funkcjonowała tu jeszcze krótko po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej. W późniejszych latach zagospodarowaniem jaskini zajęli się członkowie sekcji grotołazów przy KWK Gliwice. Po renowacji wejścia i schodów przez krótki czas, od listopada 2006 r. do 2009 r. jaskinia była ogólnodostępna i można ją było samodzielnie zwiedzać o dowolnej porze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.