Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi, jest priorytetem rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych pod nazwą „Jesień 2022”. Straż Leśna zwiększy liczbę patroli w terenie, aby mieszkańcy podczas grzybobrania czuli się w lesie bezpiecznie. W Nadleśnictwie Siewierz uruchomiono specjalny numer alarmowy na który można dzwonić w sytuacji kryzysowej - czytamy w komunikacie prasowym.
Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także jarzębina, orzechy laskowe, czarny bez ale także występująca miejscowo tarnina przyciągają liczne grono miłośników smaków natury.
Akcja „Jesień 2022” w nadleśnictwach w całym kraju rozpoczęła się 21 września i potrwa do 8 października br. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych.
- Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego. Pod tym względem mamy jedno z najbardziej liberalnych praw w Unii Europejskiej. A w najbliższy weekend spodziewamy się prawdziwego oblężenia lasów wokół aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej zwłaszcza, że prognozy pogody przewidują piękna jesienną aurę z temperaturami do 16 st. C., bez deszczu – wylicza Krzysztof Seweryn, szef straży leśnej Nadleśnictwa Siewierz.
Od zasady, że pozyskanie runa leśnego w lesie jest legalne, istnieją wyjątki. Nie jest ich dużo, jednak warto je znać, aby nie mieć kłopotów paradując z koszykiem pełnym, grzybów pozyskanych w sposób niezgodny z prawem.
A zatem runa leśnego nie wolno zbierać:
- Wszędzie tam, gdzie obowiązuje zakaz wstępu, a więc na uprawach do 4 metrów wysokości (młodnikach), terenach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny, a także w regionach drzewostanów nasiennych. Całkowitym zakaz wstępu obowiązuje również na tereny wojskowe.
- Na terenach chronionych, do których należą rezerwaty i parki narodowe.
- Na leśnych terenach prywatnych zbiór jest możliwy, wyłącznie za zgodą ich właściciela.
- W lasach mogą zostać wprowadzone także lokalnie - czasowe zakazy zbioru grzybów. Informują o tym na swoich stronach nadleśnictwa ale także stosowne tablice w terenie. Ograniczenia najczęściej wynikają z samego zakazu wstępu do lasu z powodu prowadzonych prac gospodarczych albo sprzątania lasu po kryzysowych sytuacjach związanych z pogodą (wichury i trąby powietrzne) lub też dużego zagrożenia pożarowego.
- Nie wolno zbierać grzybów chronionych - niezależnie od obszaru, na którym występują.
W Polsce występuje 117 gatunków grzybów chronionych - część z nich na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z 2014 r. została objęta ścisłą ochroną gatunkową. Dokładny opis owocników dostępny jest na stronach Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska.
Ważne! Zbiór grzybów chronionych jest nielegalny. Grzywna może wynieść kilka tysięcy złotych.
Mówiąc o ograniczeniach związanych ze zbieraniem ruina leśnego, warto przypomnieć, że zakaz wjazdu pojazdem silnikowym do lasu obowiązuje również tam, gdzie nie ma szlabanu i znaku zakazu wjazdu czy ruchu. Takie zapisy znalazły się w art. 29.1 Ustawy o lasach oraz art.161 kodeksu wykroczeń
Wjeżdżając na teren leśny bez uprawnień, zgodnie z taryfikatorem grozi mandat w wysokości 500 zł.
- Dlatego zachęcamy do pozostawienia samochodu na leśnych miejscach postojowych nawet, jeśli to terenówka czy SUV, zachęcające do wjazdu w teren – dodaje Krzysztof Seweryn przypominając, że w trakcie akcji Straży Jesień 2022 działa specjalny numer alarmowy, z którego można skorzystać w sytuacji kryzysowej.
- Praktycznie nie pamiętam takiego roku, w którym nie szukalibyśmy zagubionych w lesie. Młodzi ludzie świetnie radzą sobie z nawigacją w smartfonie gorzej z osobami - zwłaszcza seniorami, którzy wciąż korzystają z telefonów klawiszowych. To oni są naszą grupą docelową i dla nich dedykujemy numer alarmowy: 608 090 469 – podsumowuje Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.
Roczne zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton, czyli ok. 4000 kontenerów morskich, wypełnionych grzybami po brzegi. Ich wartość rynkowa przekracza 700 mln zł.
Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.