Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu podsumował zakończony niedawno letni sezon w kąpielisku miejskim. W sezonie letnim 2022 na Pływalni Odkrytej sprzedano 25 804 bilety. Najwięcej biletów sprzedano 26 czerwca 2022 r., bo 1868 sztuk, a najmniej w dniach chłodnych i deszczowych: 5,10,11,26,27 lipca oraz 6, 13,22, 30,31 sierpnia.
Nie każdy wie, że kąpielisko letnie w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu ma górniczą genezę. W miejscu, gdzie obecnie znajdują się dwa baseny, w XIX wieku powstało zapadlisko po eksploatacji galmanu, wypełnione wodą. W 1881 r. staw ten przekształcono w kąpielisko dla żołnierzy ze stacjonującej w mieście jednostki wojskowej. W 1890 r. dobudowano drugi basen, tworząc też trawniki i plaże. Świeżą wodę do obu basenów doprowadzno rurociągiem z kopalni węgla kamiennego Karsetn Centrum, czyli późniejszej KWK Dymitrow.
W obecnej formie kąpielisko funkcjonuje od lata 1998 r. Wcześniej przez kilka sezonów było nieczynne i przechodziło przebudowę. Jak łatwo policzyć, zakończony sezon był jubileuszowym - dwudziestym piątym po przebudowie. Częściową modernizację kąpielisko przeszło w 2020 r., kiedy to z obu basenów usunięto kafelki, zastępując je nawierzchnią z tworzywa sztucznego.
Niestety, po tej operacji w minionym sezonie letnim zaobserwować można masowe osadzanie się glonów tudzież innej roślinności wodnej na ścianach bocznych basenu. Tego zjawiska nie było w poprzednich latach, gdy basen był wykafelkowany.
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu pod koniec wakacji zakupił nowy profesjonalny sprzęt do czyszczenia basenów, który gwarantuje wysoką efektywność, dzięki czemu możliwe jest dokładne doczyszczenie dna niecki kąpieliska. Rodzaj nawierzchni basenu nie ma wpływu na osadzanie się glonów, a systematyczne czyszczenie powierzchni dna i ścian basenów odpowiednim, przeznaczonym do tego celu urządzeniem pozwoliło uporać się z problemem powstających osadów - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Były też i inne mankamenty. Przy głębokim basenie dla pływających, od strony zachodniej, rosną wysokie drzewa. Zacieniają one basen sprawiając, że woda w nim stygnie i jest chłodniejsza, niż gdyby ogrzewało ją słońce. Drzew tych jednak nie można łatwo wyciąć. Ponieważ Pływalnia Odkryta usytuowana jest w zabytkowym Parku im. Franciszka Kachla, jakakolwiek ingerencja w drzewostan wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Drzewostan Parku Kachla to jego największa ozdoba - wspomniane drzewa nie zagrażają bezpieczeństwu, dlatego nie ma żadnego powodu, dla którego ktokolwiek miałby wnioskować o wycinkę pięknego starodrzewia parku - dodaje Tomasz Sanecki z UM Bytom.
Bytomskie kąpielisko należy do tańszych obiektów tego typu. Przykładowo rodzic posiadający Kartę Dużej Rodziny za wstęp z dwójką dzieci po godzinie szesnastej płacił w tym roku poniżej dziesięciu złotych. Dla porównania - na podobnym kąpielisku w Kielcach musiałby zapłacić 35 złotych.
Park Miejski im. Franciszka Kachla znajduje się pomiędzy likwidowaną KWK Centrum a ścisłym centrum Bytomia. W przeszłości był to teren użytkowany górniczo. Poza kąpieliskiem letnim, obiektami o górniczej genezie są także staw nr 36a z drewnianym mostkiem oraz dawna hałda, znana jako Wzgórze Miłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.