Trzy główne cele targów: zaprezentowanie maszyn i urządzeń służących polskiemu przemysłowi wydobywczemu, przedstawienie oferty w zakresie produkcji zielonej energii, pokazanie, w jaki sposób firmy górnicze mogą zmienić swój profil produkcji.
Prezes EXPO Katowice SA Iwona Gramatyka spotkała się z przedstawicielami wyróżnionych firm na ich stoiskach wystawowych.
Ponad 200 wystawców z całego świata, w tym z Polski, Belgii, Czech, Francji, Indii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch, 10 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej stoisk, ponad 35 tys. mkw. powierzchni terenów targowych w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym i na pl. Sławika i Antalla, niemal 30 tysięcy odwiedzających, ponad 100 akredytowanych dziennikarzy z kraju i ze świata – wyniki są imponujące.
Taki rozmach przekłada się oczywiście na korzyści wynikające z udziału w Targach EXPO KATOWICE. Każda zainwestowana w organizację stoiska złotówka przynosi zyski wystawcom w postaci nawiązanych więzi biznesowych. Pamiętać należy także, że targi to nie tylko pokaz maszyn, urządzeń, potencjału dostawców, ale przede wszystkim miejsce do spotkań, dyskusji, nawiązania kontaktów biznesowych i współpracy firm na wielu płaszczyznach – Targi EXPO KATOWICE służą temu, by zapewnić wystawcom komfortowe warunki do realizacji ich celów.
Lasy Państwowe po raz pierwszy wystąpiły jako wystawca ze swoim oryginalnym stoiskiem i prezentacjami na Targach EXPO KATOWICE.
– Wraz z nadejściem internetu głoszono kres wydarzeń wystawienniczych. Warto podkreślić, że EXPO KATOWICE Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego z edycji na edycję rozwijają się wraz z bogatą ofertą konferencyjno-kongresową. Ponadto odnoszę wrażenie, że trzyletnia przerwa wywołana pandemią przyczyniła się do tego, że wszyscy zatęskniliśmy za spotkaniami B2B i chętnie bierzemy udział w przedsięwzięciach takich jak Targi EXPO KATOWICE – twierdzi Iwona Gramatyka.
– W targach uczestniczą wystawcy, którzy są z nami od kilkunastu edycji. Przykładem jest aż 37 firm (!!!) wyróżnionych w tym roku na uroczystej gali tytułem „Diamentowego Wystawcy”, przyznawanym firmom, które wystawiają się na targach od 2007 roku. Przybywa wciąż nowych wystawców z kraju i ze świata – wyjaśnia prezes Gramatyka.
Podczas oficjalnego otwarcia targów, w którym uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego – Piotr Pyzik oraz prezydent Katowic dr Marcin Krupa, podkreślano, jak istotnym wydarzeniem dla branży, ale także dla mieszkańców regionu i dla samych Katowic, są Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.
Podczas konferencji „Silesian Energy Storage Forum 2022” dyskutowano o śląskim systemie magazynowania energii.
Obecna edycja miała trzy główne cele: pokazanie maszyn i urządzeń służących polskiemu górnictwu, gdy węgiel jest wciąż ważnym surowcem w miksie energetycznym, przedstawienie oferty w zakresie produkcji zielonej energii przez firmy dotychczas kojarzone z tradycyjnym górnictwem oraz cel chyba najistotniejszy – z punktu widzenia przyszłości i rozwoju naszego regionu – pokazanie, w jaki sposób firmy górnicze mogą zmienić swój profil produkcji z górniczego, utrzymując nadal miejsca pracy.
Tegoroczna edycja targów potwierdziła po raz kolejny, że polscy producenci innowacyjnych urządzeń i maszyn, m.in. dla górnictwa, mają ogromny potencjał, doświadczenie oraz są cenieni nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Zwiedzający, w tym przedstawiciele firm z branży, mogli jak zwykle zobaczyć m.in. nowe rozwiązania w zakresie urządzeń dla bezpieczeństwa pracy w miejscach szczególnie zagrożonych, gdzie w pełni zautomatyzowana maszyna może zastąpić człowieka, jak również rozwiązania w zakresie ekologicznego spalania węgla.
Diamentowi Wystawcy
1. BRIDON INTERNATIONAL GmbH
2. CANTONI MOTOR S.A.
3. Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.
4. Centrum Hydrauliki DOH Sp. z o.o.
5. Centrum Naukowo-Przemysłowe EMAG S.A.
6. CONTINENTAL MATADOR RUBBER, s.r.o.
7. Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A.
8. DSI SCHAUM CHEMIE Sp. z o.o.
9. DUVAS-UNI, s.r.o.
10. ELEKTROMETAL S.A.
11. ELPLAST+ Sp. z o.o.
12. Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o.o.
13. Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych „FASER” S.A.
14. Fabryka Taśm Transporterowych „WOLBROM” S.A.
15. Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A.
16. FAMUR S.A.
17. FENNER DUNLOP ECS
18. FERRIT, s.r.o.
19. GONAR-BIS Sp. z o.o.
20. Grünewald GmbH & Co. KG
21. HUTA ŁABĘDY S.A.
22. Instytut Techniki Górniczej KOMAG
23. K+B MASCHINENBAUTECHNIK POLEN Sp. z o.o.
24. MAS Sp. z o.o.
25. NITROERG S.A.
26. P.U.P. ELNAP Sp. z o.o.
27. PRYSMIAN KABEL und SYSTEME GmbH
28. Przedsiębiorstwo GRUNDER+HOTTEN Sp. z o.o.
29. Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki CARBOAUTOMATYKA S.A.
30. SEMPERTRANS BEŁCHATÓW Sp. z o.o.
31. SMT Scharf Polska Sp. z o.o.
32. THIELE GmbH & Co. KG
33. TIEFENBACH POLSKA Sp. z o.o.
34. TRANSTOOLS Sp. z o.o.
35. TRANZ-TEL Sp. z o.o.
36. TZ POLSKA Sp. z o.o.
37. Zakłady Mechaniczne GLIMAG S.A.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.