Współdziałanie w procesach transformacji nieruchomości pogórniczych, transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu na obszarze Bytomia zakłada porozumienie, które bytomski samorząd podpisał z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Zakładem Doskonalenia Kadr KOMAG we wtorek, 6 września.
Dokument podpisali prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i dyrektor ITG KOMAG dr hab. inż. Dariusz Prostański. Uroczystość odbyła się w czasie konferencji Silesian Energy Storage Forum 2022 organizowanej przez Instytut w czasie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice.
Porozumienie daje podstawę do projektów badawczo-rozwojowych, jak również konkretnej współpracy w ramach projektów dotyczących rozwiązywania konkretnych problemów miasta we wskazanych obszarach strategicznych. W ich gronie znalazły się takie zagadnienia jak: energia, nieruchomości pogórnicze, gospodarka wodna i ściekowa, wysokozawansowane technologie, renowacja infrastruktury miejskiej w kierunku nisko- i zeroemisyjności, adaptacja do zmian klimatycznych oraz promocja działań interesariuszy.
Szczegóły i założenia partnerstwa przedstawiono w preambule do porozumienia. Wskazano w niej m.in., że „zachodzące w życiu społeczno-gospodarczym megatrendy wyznaczyły nowy paradygmat rozwojowy stawiając odmienne od dotychczasowych wyzwania przed społecznościami, a szczególnie miastami, których cykl rozwojowy opierał się na dynamice rozwojowej tradycyjnych sektorów gospodarczych związanych zwłaszcza z surowcami kopalnymi, jak węgiel energetyczny, energetyka konwencjonalna, przemysł okołogórniczy”. Dodano, że równolegle ewoluowała świadomość kolejnych pokoleń konstytuując nowe aspiracje dla decydentów w wymiarze lokalnym, regionalnym krajowym i światowym.
Wyjaśniono, że takie ambicje jak czyste środowisko, zdrowie i wysoka jakość życia oraz przyjazne otoczenie, przy neutralnym i wysoko zaawansowanym poziomie techniczno-technologicznym procesów produkcyjnych i usługowych stają się wyzwaniem dla współczesnych miast.
Jak wskazano rozpczęte procesy transformacyjne stają się szanse na zmianę nie tylko wizerunku miast, które ograniczyły lub wręcz utraciły swe funkcje społeczno-gospodarcze wskutek stopniowego wycofywania paliw kopalnych, szczególnie węgla kamiennegolecz przede wszystkim dokonania głębokiej ich przemiany, dokonania ich ponownej reurbanizacji.
Zdaniem sygnatariuszy transformacja to „szansa na wdrożenia rozwiązań, które pozwolą by Bytom stał się Aglomeracją Przyszłości, gdzie nowatorskie idee współbrzmią z wielowiekową tradycją i historią tworząc nowe walory innowatorskiego środowiska miejskiego, decydującego o wysokiej jakości życia mieszkańców”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.