Ukazała się kolejny, 36 numer Górniczej.
Na pierwszej stronie piszemy o problemach z kupnem węgla opałowego. W artykule „Polowanie na węgiel” Aldona Minorczyk-Cichy zwraca uwagę na fakt, że większość gospodarstw nadal nie ma opału na zimę, a jego ceny są mocno zróżnicowane. Również na pierwszej stronie Maciej Dorosiński przypomina, że śląsko-dąbrowska Solidarność czeka na ruch rządu i na październik planuje manifestacje. „Pogotowie strajkowe na Śląsku i w Zagłębiu – warto przeczytać.
Dokładnie 42 lata temu podpisano Porozumienie Jastrzębskie, a niedługo potem Porozumienie Katowickie. Na uroczystościach rocznicowych w Jastrzębiu-Zdroju, 3 bm. był Kajetan Berezowski, który relacjonuje wydarzenie na 2 stronie.
By kupić węgiel, trzeba mieć szczęście lub gruby portfel, ale z jego podażą w sezonie grzewczym może nie być tak źle – pisze Aldona Minorczyk-Cichy. Więcej informacji w artykule „Czarne złoto pożądane jak nigdy” również na str. 2
Na str. 3 polecamy rozmowę Aldony Minorczyk-Cichy z prof. Wojciechem Noworytą z AGH w Krakowie. „Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, w dużej mierze nie jest naszą winą. Nikt nie spodziewał się, że ktoś nam odetnie gaz, będzie manipulował jego cenami, czy też, że sami w ramach sankcji zgodzimy się na zakaz importu paliw z Rosji” – tłumaczy na wstępie prof. Wojciech Noworyta.
Kajetan Berezowski odwiedził kopalnię Knurów-Szczygłowice. Zebrał garść cennych informacji o wydobywaniu węgla jego przeróbce i wzbogacaniu. Własności fizykochemiczne urobionego surowca i technologia udoskonalania to kluczowe elementy produkcji węgla koksowego. Warto wiedzieć, że w procesie wzbogacania węgla powstaje również surowiec spełniający kryteria mieszanki energetycznej dla potrzeb energetyki zawodowej. To swoista wartość dodana do głównej produkcji zakładu górniczego produkującego węgiel koksowy.
– Śląski System Magazynowania Energii, rozumiany jako kompleksowy sposób magazynowania energii na terenach pogórniczych, jest w mojej ocenie fundamentem sprawiedliwej transformacji Polski, Śląska, a w szczególności polskiej energetyki – mówi Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.
– W naszej ocenie Śląski System Magazynowania Energii stanowi odpowiedź na potrzebę systemowej regionalizacji bezpieczeństwa energetycznego kraju i powinien być istotnym elementem procesu planowanej transformacji Śląska – dodaje dr. hab. inż. Dariusz Prostański.
Warto sięgnąć do wypowiedzi, których pełne treści zamieszczamy na str.4, tuż obok materiału Macieja Dorosińskiego o problemach „pogórniczych terenów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo”. Okazuje się bowiem, że infrastruktura likwidowanych kopalń ma ogromny potencjał.
Kopalnia Bolesław Śmiały wejdzie w nowy rejon. Trwają prace przygotowawcze. Łaziski zakład w ostatnim czasie sporo inwestuje. We wrzeniu ruszy nowa ściana, poza tym dobiegła końca bardzo ważna inwestycja, jaką jest modernizacja maszyny wyciągowej szybu Aleksander III. Prócz tego na str. 5 Maciej Dorosiński zwraca uwagę na fakt, że po trzech latach do Katowic wracają Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO.
„Rekordowe wyniki i kłopot” to tytuł artykułu Macieja Dorosińskiego, który publikujemy na str.5. Katastrofy w dwóch kopalniach będą odczuwalne przez JSW w najbliższych latach – zwraca uwagę autor. Z kolei Kajetan Berezowski przypomina, że z początkiem września br. w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego. To druga tego typu instalacja działająca na potrzeby JSW i trzecia w kopalniach węgla kamiennego w Polsce.
Na str. 7 polecamy uwadze Czytelników materiał poświęcony 25-leciu Fundacji Rodzin Górniczych. Jubileusz obchodzono uroczyście w Filharmonii Śląskiej w Katowicach przy udziale licznie zaproszonych gości.
Zdobyć Kilimandżaro oraz Ararat i nie pochwalić się? Nie może być. Szymon Wetzler z kopalni Knurów-Szczygłowice opowiada o swych wojażach w artykule „Sztygar obieżyświat” na str. 8.
Polecamy lekturę Górniczej.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.