Do udziału w zespole ekspertów, który przygotowałby zestaw podręczników do zajęć w specjalnościach górniczych, zapraszał dziś dyrektorów i nauczycieli przedmiotów zawodowych z 12 szkół prezes zarządu Kompanijnego Ośrodka Szkolenia, Piotr Mielnicki. Spotkanie odbyło się w siedzibie Kompanii Węglowej.
Kształcenie w specjalnościach górniczych - jak przypomniał w trakcie tego spotkania wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, Piotr Rykala - odżyło po długoletniej przerwie w 2003 r. wraz z zawarciem przez tę spółkę porozumień z wybranymi szkołami. Pierwszych 112 absolwentów podjęło pracę w jej kopalniach w 2007 r. W tym roku już 488. Aktualnie w 14 patronackich placówkach tej firmy w górniczych specjalnościach kształci się 2625 młodych ludzi, w tym 1887 w technikach i 738 w zasadniczych szkołach zawodowych.
Dziękując gościom za przygotowywanie nowej kadry dla kopalń spółki wiceprezes Piotr Rykala raz jeszcze potwierdził gwarancję, że absolwenci szkół mogą być pewni zatrudnienia w zakładach Kompanii Węglowej.
- Ten model kształcenia doskonale się sprawdza, toteż chcemy go powielać w kolejnych latach. Jesteśmy w pełni otwarci na nabór uczniów zarówno do techników, jak i zasadniczych szkół zawodowych. Przyszłość waszych absolwentów jest pewna - zapewniał dyrektorów wiceprezes Rykala.
Długoletnia przerwa w kształceniu w specjalnościach górniczych spowodowała jednak, że w szkoły średnie odczuwają obecnie deficyt - odpowiadających aktualnemu stanowi wiedzy i techniki górniczej - podręczników do przedmiotów zawodowych. Na dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele - należącego do Kompanii Węglowej - Kompanijnego Ośrodka Szkolenia w Knurowie zaprezentowali gościom kilka, wydanych staraniem tej spółki, własnych materiałów pomocniczych.
Dyrektorzy szkół mieli sposobność zapoznać się z następującymi pozycjami z biblioteki KOS: "Zbiór przepisów dla podziemnych zakładów górniczych", "Poradnik pracownika robót przodkowych w podziemnych zakładach górnictwa węglowego", "Vademecum sztygarskie", i "Poradnik górnika".
- Wprawdzie są to pomoce dydaktyczne bez ministerialnej aprobaty, zatem nie mają statusu podręczników, niemniej są wartościowymi wydawnictwami, opracowanymi przez praktyków. Zawierają podstawowe, cenne informacje dla podejmujących pracę w kopalniach - rekomendował ich zalety prezes Piotr Mielnicki.
Mielnicki i Jan Korus, dyrektor Placówki Kształcenia Ustawicznego i Szkoleń w KOS zachęcali pedagogów ze szkół górniczych do powołania wspólnego zespołu eksperckiego, pomyślanego jako forum współpracy w opracowaniu podręczników przydatnych do nauki zawodów górniczych. Późniejsza dyskusja i mnogość wysuwanych w jej trakcie sugestii potwierdzały zainteresowanie tą inicjatywą. Pierwsze spotkanie zespołu z zarysowaniem zakresu jego prac ma się odbyć w połowie lutego.
- Jako Kompania Węglowa na pewno jesteśmy w stanie sfinansować wydanie takiego zestawu podręczników - obiecał wiceprezes Piotr Rykala.
Piotr Mielnicki zachęcał dyrektorów szkół nie tylko do współpracy w doskonaleniu materiałów dydaktycznych. Zapraszał również do korzystania przez uczniów szkół górniczych z bazy szkoleń praktycznych KOS. W tym kontekście przypomniał, że spółka rozporządza m. in. 3 sztolniami, specjalistyczną pracownią elektryczną oraz ścianą do praktycznej nauki gaszenia płonącego metanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.