Ponad siedemnaście tysięcy turystów przyjęła w dwa wakacyjne miesiące Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Wyższą frekwencją cechował się sierpień, kiedy to kopalnię odwiedziło 9300 osób, w stosunku do lipca 2022 r., kiedy to zanotowano 8568 odwiedzających.
- Zaczęliśmy wakacje od święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To pierwsza edycja i metropolia chce inicjatywę kontynuować, a jako, że my również jesteśmy chętni, to wydarzenie pewnie powróci. W sierpniu zdecydowanie najwięcej turystów było w dniach 13-15, czyli w długi weekend - stwierdza Weronika Herzog ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będącego właścicielem kopalni.
Tarnogórska kopalnia powoli zbliża się do półwiecza funkcjonowania. W poniedziałek, 5 września, przypada czterdziesta szósta rocznica udostępnienia jej zwiedzającym. Obiekt na przestrzeni lat nosił różne nazwy. Najpierw była to po prostu Kopalnia Zabytkowa, potem przez jakiś czas używana była nazwa Kopalnia Zabytkowa-Muzeum. W latach 2001-2007 obowiązywała najbardziej zgodna z prawdą historyczną nazwa Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych, zmieniona przez SMZT na Zabytkową Kopalnię Srebra.
Dzięki pieczołowicie prowadzonym przez SMZT statystykom wiadomo, ile osób odwiedziło tarnogórską kopalnię od momentu jej otwarcia 5 września 1976 r. W latach 1976-2021 było to 3 090 006 osób. Najmniej odwiedzających, bo zaledwie 423 odnotowano w 1976 r., potem drugim w kolejności najskromniejszym rokiem był 2020, gdy kopalnia była zamknięta przez kilka miesięcy i przyjęła 27 534 turystów. Ponad sto tysięcy odwiedzających w jednym roku zanotowano tylko raz. Było to w 1997 r.
Od kilku lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej lansuje określenie Obiekty UNESCO na określenie kopalni i Sztolni Czarnego Pstrąga, czyli drugiej trasy podziemnej pod miastem. Tymczasem turystów przyciągają podziemia, niezależnie od tego, czy figurują one na liście UNESCO, czy też nie. W województwie dolnośląskim istnieją wszak kopalnie nie wpisane na wspomnianą listę, które od lat cieszą się większym powodzeniem niż ta w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.