Rosyjski Rosatom rozpocznie w najbliższych tygodniach budowę dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni jądrowej Paks. Poinformował o tym BBC News nawiązując do oświadczenia węgierskiego ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjárta. Po wielu opóźnieniach projekt budowlany został zatwierdzony przez węgierskie organy regulacyjne. Według ministra nowe bloki mogą być gotowe w 2030 r.
Szijjártó nazwał rozpoczęcie budowy nowych bloków „wielkim krokiem”.
- Możemy przejść z fazy planowania do budowy. Stanie się to w rejonie Paks w najbliższych tygodniach – powiedział minister.
Według niego celem budowy nowych bloków jest zagwarantowanie krajowi bezpieczeństwa energetycznego w dłuższej perspektywie i ochrona Węgier "przed nieprzewidywalnymi skokami cen energii".
Rosyjska firma ma wybudować jeszcze dwa 1200-megawatowe bloki w elektrowni jądrowej Paks, które pokrywają mniej więcej połowę zużycia energii elektrycznej w kraju. Według BBC moce produkcyjne zakładu powinny się podwoić po uruchomieniu nowych jednostek.
Koszt budowy szacowany jest na 12,5 mld euro. Dużą część kosztów pokryje Rosatom dzięki specjalnej pożyczce udzielonej Węgrom w wysokości dziesięciu miliardów euro. Ponadto rząd Viktora Orbána zlecił budowę nowych bloków rosyjskiej firmie w 2014 r. bez przetargu. W przeszłości opozycja wzywała rząd do anulowania kontraktu.
Unia Europejska nie nałożyła sankcji na rosyjski sektor jądrowy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.