Najcenniejszą pod względem przyrodniczym jaskinią w województwie śląskim, odkrytą w trakcie eksploatacji górniczej, jest Jaskinia Szachownica. Chociaż od 1978 r. jaskinia objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i obowiązuje do niej zakaz wstępu, to nie wszyscy go przestrzegają.
Dlatego też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zamierza kolejny raz zwrócić uwagę na problem nielegalnych spacerów po terenie Szachownicy. W ub. r. dokonano tego w widowiskowy sposób, publikując w internecie zdjęcia osób, które bez zgody RDOŚ weszły do Szachownicy.
- Akcja z zainstalowaną w jaskini foto-pułapką została przeprowadzona w weekend majowy 2021 r. Ukryta kamera zarejestrowała nielegalny wstęp do jaskini ponad 100 osób, w tym 20 dzieci. Ustaliliśmy tożsamość kilku z nielegalnych turystów i na tej podstawie wnioskowaliśmy do policji o ukaranie. W najbliższym czasie planowane jest powtórzenie akcji informacyjnej podnoszącej świadomość na temat zakazu wchodzenia do jaskini – informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach
Rezerwat przyrody Szachownica utworzony został11 listopada 1978 r. i zajmuje 12,7 ha na terenie wzgórz Krzemienna Góra. Miejsce to znajduje się w gminie Lipie, położonej obecnie w północnej części województwa śląskiego.
Wzgórze Krzemienna Góra porośnięte jest lasem bukowym, pośrodku którego znajduje się wyrobisko po dawnej kopalni. Sześćdziesiąt lat temu, w 1962 r. zakończono tam eksploatację odkrywkową złoża wapienia. W trakcie eksploatacji kamieniołomu odkryty został rozległy system jaskiniowy, znany dziś jako Jaskinia Szachownica.
Pierwotnie była to jedna duża jaskinia, ale w wyniku eksploatacji złoża rozcięta została na pięć oddzielnych jaskiń. Ze względu na niestabilność stropu i zagrożenie zawalenia, w latach 2014-2017 na terenie Szachownicy wykonano zabezpieczenia górnicze: założono siatki metalowe, wstawiono cztery filary podporowe i zamocowano kotwy. Miało to na celu ocalenie jaskini, będącej miejscem zimowej hibernacji nietoperzy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.