Wojna na Wschodzie spowodowała powszechnie zauważalne na rynku braki w dostępie do stali oraz wzrost cen produktów. Ta sytuacja dotyka mocno również branżę wydobywczą. W Głównym Instytucie Górnictwa od dłuższego czasu prowadzone są prace dotyczące szerszego zastosowania kompozytów jako elementów obudowy wyrobisk korytarzowych.
Prace te realizowane są w ramach własnych inicjatyw GIG oraz w kooperacji z producentami kompozytowych akcesoriów, takich jak MAS, ALUMAST, ANKRA czy KG CONSTRUCTION. W ramach tych prac opracowano i przebadano prototypy stóp podporowych i okładzin wykonywanych w technologii odlewania polimerobetonu.
Badano również okładziny wykonane ze zmodyfikowanych kompozytowych profili produkowanych w technologii poltruzji. Poltruzja to proces, który umożliwia ciągłą produkcję profili kompozytowych o stałych przekrojach i właściwościach materiałowych dostosowanych do konkretnych celów. Metoda ta zapewnia stałą i powtarzalną jakość.
W GIG prowadzone są również próby okładzin betonowych, zbrojonych prętami z włókien szklanych, bazaltowych i węglowych oraz siatkami kompozytowymi. Coraz szersze zastosowanie w kopalniach znajdują natomiast sztywne siatki okładzinowe z prętów wykonanych z włókien szklanych i bazaltowych, stanowiące zestawy naprawcze w miejscach występowania agresywnego środowiska. Drugi rodzaj produktów to rozwijane siatki elastyczne, które stanowią osłonę ociosu i zabezpieczają wyrobisko przed obwałami i zawałami.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wielkie odkrycie, przykłądowe zastosowania kompozytów w górnictwie