Fundacja Frank Bold z siedzibą w Krakowie będzie mogła uczestniczyć w postępowaniu dotyczącym wydobycia węgla kamiennego i metanu ze złoża Bzie-Dębina 2 – Zachód. To efekt postanowienia podjętego w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Na postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Krakowska fundacja nie kryje swoich celów. Na swej stronie internetowej udostępnia m. in. poradnik ekoaktywisty o tym, jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniami powietrza ze źródeł przemysłowych. Postuluje także np. dodatek energetyczny zamiast węglowego.
Fundacja brała też udział po stronie społecznej w postępowaniu dotyczącym wydobywania węgla ze złoża Paruszowiec, będąc przeciwnym tej inwestycji. W tamtej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach miesiąc temu odrzucił skargę spółki BAPRO na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym nie uwzględniono budowy kopalni.
- Kopalnia, której w Rybniku nie chcą mieszkańcy, samorząd, ani lokalny biznes, nie powstanie – skomentował wówczas werdykt sądu Miłosz Jakubowski, radca prawny z Frank Bold.
Złożem Bzie-Dębina 2 - Zachód zainteresowana jest Jastrzębska Spółka Węglowa. W połowie grudnia 2021 r. złożyła ona wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie wydobywania węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze wspomnianego złoża. Znajduje się ono na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach jeszcze nie ma , ale wydobycie trwa w najlepsze .Tak właśnie traktuje się prawo w Polsce .