Głównym regionem występowania złóż gazu ziemnego jest Niż Polski. Udokumentowano je również na Przedgórzu Karpat.
Niewielkie zasoby gazu występują także w małych złożach obszaru Karpat oraz w wyłącznej strefie ekonomicznej RP (Bałtyk offshore). Państwowa Służba Geologiczna opublikowała „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 grudnia 2021 r.”. Eksperci podkreślają, że szczegółowa wiedza na temat stanu zasobów i rozmieszczenia udokumentowanych złóż kopalin jest niezwykle ważna dla funkcjonowania przemysłu wydobywczego.
Z raportu wynika, że na Niżu Polskim złoża gazu ziemnego występują w regionie przedsudeckim i wielkopolskim, głównie w utworach permu oraz częściowo w utworach dewonu i karbonu, a na Pomorzu Zachodnim w utworach karbonu, permu oraz kambru. W tym obszarze jedynie kilka złóż zawiera gaz wysokometanowy, w pozostałych złożach dominuje gaz ziemny zaazotowany, zawierający od 30 proc. do ponad 80 proc. metanu. Jest to zatem często mieszanina metanowo-azotowa albo azotowo- metanowa.
Na Przedgórzu Karpat gaz jest wysokometanowy (przeważnie zawiera powyżej 85 proc. metanu), niskoazotowy (średnio jego zawartość wynosi kilka procent). W wyłącznej strefie ekonomicznej RP gaz ziemny występuje samodzielnie oraz wraz z ropą naftową.
W złożach Niżu Polskiego występuje obecnie 73,9 proc. wydobywalnych zasobów gazu ziemnego, na Przedgórzu Karpat – 21,4 proc. tych zasobów. Zasoby wyłącznej strefy ekonomicznej RP oraz Karpat odgrywają rolę podrzędną (odpowiednio 3,6 proc. i 1,1 proc. zasobów krajowych).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.