Dwa lata temu w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla rozpoczęto przygotowania do reorganizacji Instytutu, której pierwszym etapem była zmiana struktury organizacyjnej, w efekcie której powstało pięć komórek podstawowych prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Ponadto, nowa nomenklatura zakładów badawczych pozwoliła na odzwierciedlenie ich faktycznego, bieżącego zakresu działalności. Reorganizacja strukturalna (http://www.itpe.pl/zaklady-badawcze/) została wdrożona wiosną 2021 roku.
Kolejnym etapem reorganizacji była zmiana nazwy Instytutu. Dotychczasowa nazwa, pomimo wieloletniej, ugruntowanej już rozpoznawalności w świecie nauki i przemysłu, zarówno krajowego, jak i europejskiego nie była reprezentatywna dla faktycznie realizowanej przez Instytut działalności. Poprzez tę nazwę Instytut był często postrzegany jako jednostka ukierunkowana wyłącznie na rozwiązywanie problemów właściwych sektorowi wydobywczemu oraz paliwom kopalnym.
Nowa nazwa Instytutu: „Instytut Technologii Paliw i Energii” (ang. Institute of Energy and Fuel Processing Technology), jest spójna z faktycznymi, bieżącymi obszarami naszej działalności.
Działalność Instytutu ukierunkowana jest obecnie w przeważającej mierze na rozwój technologiczny w obszarze konwersji paliw i generowania użytecznej energii. Proekologiczne przetwarzanie paliw stałych, ale także ciekłych i gazowych, dla produkcji bądź magazynowania energii z zastosowaniem syntez chemicznych (w tym wytwarzanie wodoru postrzeganego jako nośnik energii przyszłości), to fundamentalny obszar działania Instytutu. W pracach ITPE coraz większy nacisk kładziony jest jednak na wykorzystanie paliw pochodzenia innego niż kopalne. Pojęcie energii ujęte w nowej nazwie Instytutu, w powszechnym rozumieniu wiążące się ściśle z termochemicznymi przemianami surowców i paliw w procesach technologicznych, domyka logiczny ciąg paliwo - technologia - energia.
Informujemy, że 23 czerwca 2022 r. ogłoszono Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (DzU 2022 r., poz. 1313), na mocy którego od 24 czerwca 2022 r. nazwa Instytutu uległa zmianie na Instytut Technologii Paliw i Energii.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.