Wyprodukowany w chorzowskim Konstalu tramwaj typu 805Na ma zostać dzisiaj zatopiony w nieczynnej kopalni odkrywkowej wapienia we wsi Piechcin. Tramwaj ten kursował przez lata po torach w Toruniu. Po wycofaniu z eksploatacji Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. sprzedał pojazd. Zakupiło go Centrum Nurkowe Piechcin.
Piechcin to wieś w gminie Barcin w powiecie żnińskim, położona 16 km od Inowrocławia. Znajdują się tu złoża skał wapiennych, odkryte w 1860 r. Eksploatowane są ono na potrzeby cementowni Kujawy, funkcjonującej w sąsiedniej wsi Bielawy. Zalany kamieniołom sąsiaduje ze złożem Barcin-Piechcin-Pakość, wcinając się w teren czynnego złoża. Złoże to udostępnione zostało przez kopalnie Bielawy i Wapienno.
Zatopienie tramwaju ma nastąpić we wtorek (26 lipca br.) o god. 10.00. Spocznie on na dnie akwenu zajmującego około 5 ha i głębokiego do 25 m. Tramwaj nie będzie pierwszym tego rodzaju pojazdem na dnie. Pod wodą w dawnym kamieniołomie już wcześniej umieszczone zostały m.in. motocykl Kawasaki, samochody Fiat 126p, Škoda Favorit, Lublin i Hyundai, a także łódź motorowa Diana czy jacht Magda.
O planowanym zatopieniu tramwaju Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu poinformował we wpisie w mediach społecznościowych: „Emeryt dał nura” – takim hasłem MZK w Toruniu pożegna się ze swoim tramwajem. „By podwodne zwiedzanie pojazdu uatrakcyjnić, przygotowaliśmy naklejki, stanowiące instruktaż związany z korzystaniem z niego pod wodą. Na grafikach przeczytamy np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw - bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”. Każda z naklejek oraz baner z hasłem przewodnim posiadają elementy odblaskowe, by nurkujący mógł je lepiej dostrzec” - czytamy we wpisie MZK Toruń.
Tramwaj 805Na to wąskotorowa wersja najpopularniejszego w Polsce tramwaju 105Na, produkowanego w chorzowskich zakładach Konstal w latach 1979-1992. W Toruniu jeździło 26 sztuk tych tramwajów. Poza Toruniem, z tramwajów typu 805Na korzystały także Bydgoszcz, Elbląg, Grudziądz i Łódź.
Zalane kamieniołomy są dosyć popularnym miejscem uprawiania nurkowania. W Polsce poza Piechcinem chętnie odwiedzanym przez nurków kamieniołomem był przez lata krakowski Zakrzówek, a w województwie śląskim - kamieniołom Gródek. Dominik Zawadzki z Uniwersytetu Szczecińskiego napisał nawet w 2013 r. artykuł naukowy „Wykorzystanie zalanych kamieniołomów i wyrobisk pokopalnianych w turystyce specjalistycznej – nurkowanie rekreacyjne”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.