- Złoty w środę osłabia się, a główny wpływ na jego zachowanie mają czynniki globalne jak obawy o wznowienie przesyłu rosyjskiego gazu do Europy i związane z nimi osłabienie euro - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik. - Na krajowym długu w środę rentowności zniżkują, a wiele wyjaśni się w najbliższy czwartek, kiedy ma być wznowiony przesył przez NS1 i odbędzie się posiedzenie EBC - dodał.
- Po wtorkowym umocnieniu złotego, którego bazą był globalny wzrost apetytu na ryzyko oraz umacniające się euro, w środę złoty nieco traci na wartości. Polska waluta podlega obecnie głównie nastrojom globalnym, a te skupione są wokół rosyjskiego gazu, a konkretnie tego czy jego przesył do Europy zostanie w czwartek wznowiony, czy też nie - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik.
- Jak dodał ekonomista euro umacniało się w stosunku do dolara na bazie przecieków jakoby na czwartkowym posiedzeniu EBC miał podnieść stopy o 50 pb.
Jeśli chodzi o gaz, to na ten moment spekulacje są takie, że w czwartek z kierunku rosyjskiego do Europy ponownie będzie płynął, jednak w ograniczonym zakresie - mówi się o ok. 20 proc. poziomu możliwości przesyłowych - dodał ekonomista.
Patrząc na najbliższą przyszłość złotego, Zembik widzi możliwości jego dalszego umacniania.
- Jeśli czwartkowa podwyżka stóp przez EBC będzie na poziomie 50 pb., to kurs EUR/PLN może zejść do okolic 4,71-4,72, szczególnie jeśli pójdzie to w parze z dobrymi informacjami dotyczącymi NS1 - dodał Zembik.
Zdaniem ekonomisty, jeśli jednak podwyżka będzie mniejsza, to rozczarowanie rynku doprowadzi zapewne do wyraźnego osłabienia euro, co najmniej w skali jakiej zyskało do dolara na ostatnich sesjach, a w takim otoczeniu złoty zapewne się osłabi.
Jak powiedział ekonomista, słabsze środowe dane makro z Polski miały ograniczony wpływ na zachowanie złotego.
- Słabsze dane o produkcji i wynagrodzeniach pokazują, że nie idziemy +w dobrą stronę+, jednak główny wpływ na środowe zachowanie złotego miał spadek EUR/USD poniżej 1,0180, który nastąpił po 12.00 czasu polskiego - dodał ekonomista TMS.
Według opublikowanych o 10.00 przez GUS danych, produkcja przemysłowa w czerwcu rdr wzrosła o 10,4 proc. Konsensus PAP zakładał wzrost o 11,9 proc. W ujęciu mdm produkcja przemysłowa spadła o 0,3 proc. Konsensus PAP zakładał wzrost o 0,9 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.