Ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit kontynuuje prace udostepniające zasoby węgla w pokładzie 215. Będą one stanowić jeden z filarów wydobycia po 2026 r. Model kopalni oparty na trzech ścieżkach wydobywczych utrzymany zostanie przez kolejnych kilka lat.
Aktualnie ruch Piast prowadzi roboty w dziewięciu przodkach. Sześć drążą załogi własne, kolejne trzy górnicy z Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej w Bieruniu. Wszystkie prace przygotowawcze prowadzone są w pokładach 207 i 209.
Wydobycie prowadzone jest obecnie trzema ścianami: 395 i 744b w pokładzie 209 oraz 372a w II warstwie pokładu 209. Eksploatacja na warstwy to duże wyzwanie – szczególnie że eksploatacja pierwszej warstwy zakończona została niecałe 8 lat temu.
Jeszcze w br. kopalnia ma zamiar oddać do eksploatacji ścianę 834 w pokładzie 207, która zastąpi ścianę 395.
Model kopalni oparty na trzech ścieżkach wydobywczych utrzymany zostanie przez kolejnych kilka lat. Nie ma co ukrywać, że warunki geologiczno-górnicze nie należą do łatwych, chociażby ze względu na tektonikę. Nie brakuje uskoków. Dzięki doświadczonej załodze roboty w ruchu Piast przebiegają planowo. Stosowana jest szeroka profilaktyka, m.in zabezpieczanie stropu przed opadami skał za pomocą kotew samowiercących iniekcyjnych.
Warto dodać, że w ruchu Piast w użyciu jest m.in. kombajn R2000. Maszyna skonstruowana została specjalnie do pracy w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych. Charakteryzuje się możliwością zmechanizowanego urabiania skał o jednostkowej wytrzymałości na ściskanie do 110 MPa. Kombajn posiada możliwość załadunku urobku na urządzenie odstawcze. Poza tym – jak informuje FAMUR - jest wyposażony w nowoczesny, wodno-powietrzny system zraszania, pomocny w gaszeniu iskier powstających w trakcie eksploatacji, sprzyja zatem bezpieczeństwu pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
R-2000 największy złom Famuru Pniówek pozdrawia
Do Dariusz, od kiedy to kombajn chodnikowy jest wyznacznikiem wydobycia węgla z ściany? A tak na marginesie , faktycznie R-2000 to przeżytek XX wieku.
Że co ? Że R2000 to super mega kombajn :)
R-2000 wy to musicie być strasznie zacofani technologicznie jeżeli zachwycacie R-2000 , nic dziwnego że wydobycie z PGG zaspokaja jedynie potrzeby średniej wielkości kotłowni osiedlowej.