Jedną z tez mocarstwowej potęgi, na której opiera się Zjednoczone Królestwo, jest siła wszechstronnego wywiadu. Jego znaczenie w brytyjskiej polityce jest odpowiednio doceniane, co potwierdzone zostało w emitowanych na cały świat kilkunastu odcinkach Jamesa Bonda. Ich lekka, a nawet rozrywkowa fabuła miała na celu ukazać skuteczność i nieograniczone możliwości tego wywiadu.
Z drugiej strony to jakby odwrotna strona tego, co wszyscy inni czynią w tej sprawie. Ich wywiadowczą siłą jest jej pozorna jawność. Bohater tych opowieści przedstawia się jawnie. Tak, jestem Bond, James Bond, co robię, a no piję, zabawiam się z dziewczynami, a wszystko, co czynię to dla mnie rozrywka. Tak postrzegany brytyjski agend jest lekceważony i oto właśnie chodzi. I to jest siła jego wywiadowczych sukcesów.
Ostatnio w tej właśnie wersji brytyjski rząd otwarcie ogłosił powołanie specjalnego oddziału swojego wywiadu surowcowego, czyli first Critical Minerals Intelligence Centre (Energy crisis: Britain to slash reliance on China with new 'critical' intelligence Centre – Express, 17.07.2022 r.).
Oficjalnie podano, że celem tego centrum wywiadowczego ma być doradztwo dla rządu, jak ma wydostać się z chińskiego surowcowego monopolu. Podkreśla się, że w pierwszym rzędzie chodzi tu o dostawy miedzi do Wielkiej Brytanii. Możemy być tym zdziwieni, gdyż polski KGHM mógłby ją dostarczać prawie w dowolnych ilościach, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to rozwiązanie niemożliwe do zrealizowania, gdyż chińskie umowy z naszym polskim jej producentem zostały już wcześniej zarezerwowane na długie lata naprzód.
Teraz Critical Minerals Intelligence Center (CMIC) ma to wszystko naprawić. Instytucja ta ma wzmocnić odporność i wzrost kraju poprzez dostarczanie aktualnych danych i analiz dotyczących dostaw krytycznych surowców na świecie. Dane te zostaną następnie wykorzystane do „opracowania opartej na dowodach polityki mającej na celu opracowanie solidniejszych krytycznych łańcuchów dostaw surowców do Wielkiej Brytanii”.
Minister przemysłu Lee Rowley, który uruchomił centrum, powiedział: - Minerały o krytycznym znaczeniu są tak ważne w każdym aspekcie naszego codziennego życia, niezależnie od tego, czy chodzi o telefony, z których korzystamy, samochody, którymi jeździmy, czy baterie w naszych laptopach. W miarę, jak świat zmierza w kierunku nowych zielonych technologii, łańcuchy dostaw staną się bardziej konkurencyjne. Dlatego wykorzystujemy ogromne doświadczenie British Geological Survey (Służba Geologiczna Wielkiej Brytanii) w dziedzinie nauk o Ziemi, aby zapewnić lepszy dostęp do tych kluczowych zasobów i wspierać realizację naszej nadchodzącej strategii w zakresie surowców krytycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.