- Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos spowoduje wzmocnienie tych podmiotów, wzmocnienie miejsc pracy i stworzy szansę na dalszy rozwój - powiedział we wtorek, 19 lipca, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.
We wtorek w Płocku (woj. mazowieckie) podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi Grupy Orlen i Grupy Lotos, potwierdzające i ustalające uprawnienia pracowników po połączeniu obu podmiotów.
- To połączenie, które realizujemy - jesteśmy krok przed tym wydarzeniem - spowoduje przede wszystkim wzmocnienie dwóch firm, wzmocnienie waszych miejsc pracy i szansę na dalszy rozwój - powiedział podczas spotkania ze związkowcami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Jak dodał, połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos - w tym także podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi - to historyczny moment. Zaznaczył, że powstający koncern multienergetyczny będzie miał strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i tej części Europy.
Obajtek podkreślił, zwracając się do strony społecznej, że w wyniku połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos powstaje jeden, wielki koncern, który będzie miał możliwości inwestycyjne, a możliwości inwestycyjne to gwarancja miejsc pracy, to rozwój tych miejsc pracy, to rozwój firm, to jest dalsza wasza przyszłość.
Prezes PKN Orlen podziękował związkowcom obu podmiotów - jak podkreślił - obu bratnich firm: - Za zrozumienie celów połączenia i efektywny dialog związany z tym procesem. To strona społeczna tworzyła historycznie te dwa koncerny - zauważył Obajtek.
Jak ocenił, podpisane porozumienie daje pracownikom PKN Orlen i Grupy Lotos stabilność i dalszą możliwość rozwoju. - Wskazujemy również naszym akcjonariuszom, tak - strona społeczna jest zabezpieczona, strona społeczna chce tego procesu - zaznaczył.
Obajtek przyznał, że po zainicjowaniu fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos pojawiały się głosy, że ten proces nie powiedzie się ze względu na stronę społeczną. - To było jedno z największych wyzwań - dodał. Wspomniał przy tym, że wcześniej, przez cały okres transformacji ustrojowej w Polsce, na podobnych procesach pracownicy tracili.
- Od samego początku, analizując ten proces, w żadnych projektach synergii nie były uwzględniane kwestie pod względem odejść pracowników, pod względem zwolnień grupowych - zapewnił prezes PKN Orlen.
Jak podkreślił, proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos gwarantuje miejsca pracy, gwarantuje rozwój, gwarantuje zwiększenie miejsc pracy, inwestycje, choćby w przemysł petrochemiczny. - Niedawno wspólnie poinformowaliśmy, że pracujemy nad pomysłami związanymi z kompleksem petrochemicznym w Gdańsku - dodał Obajtek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.