- Lepsze dane makro z Polski oraz wybronienie parytetu przez EUR/USD mogą wpływać na dalsze umacnianie złotego, choć potencjał takiego ruchu jest ograniczony - ocenił ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Zdaniem ekonomisty na krajowym długu, rentowności krajowych 10-latek mogą w najbliższej przyszłości pozostawać w okolicach 6,7-6,8 proc.
- W ostatnich dniach kurs EUR/PLN kilkakrotnie próbował pokonać poziom 4,85, a rynek obawiał się ewentualnych, słabszych danych o polskim rachunku bieżącym za maj br. Dane były wyraźnie lepsze od oczekiwań, co pomogło umocnić złotego na koniec bieżącego tygodnia, a kurs EUR/PLN spadł w piątek wyraźnie poniżej 4,80 - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska Jarosław Kosaty.
Deficyt w obrotach bieżących w maju 2022 r. wyniósł 1.909 mln euro wobec konsensusu 3.597,4 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 26,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 19,2 proc., a import zwiększył się o 35,8 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 34,4 proc.
Zdaniem ekonomisty czynnikiem, który również pomógł złotemu było wybronienie parytetu przez EUR/USD.
EUR/USD wybronił się pomimo mocniejszych piątkowych danych makro z USA i w takim otoczeniu EUR/PLN może w najbliższych dniach próbować się dalej umacniać nawet w okolice 4,76 - dodał.
Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 1 proc. miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,8 proc.
Ekonomista wskazał jednak, że w otoczeniu rynkowym cały czas obecne są istotne czynniki ryzyka, jak obawy recesyjne oraz kwestie związane z dostawami gazu do Europy.
- Te czynniki hamować będą większe umocnienie złotego, a tym samym ewentualne umocnienie naszej waluty może mieć tymczasowy i ograniczony w zasięgu charakter. Dodatkowo prezes NBP zapowiedział zbliżanie się cyklu zacieśniania polityki pieniężnej do końca, a to łącznie z wymienionymi czynnikami ryzyka może powodować, że okolice 4,80 na EUR/PLN w dłuższej perspektywie mogą być utrzymane - powiedział Kosaty.
O godzinie 15.50 złoty wyraźnie się umacnia. Kurs EUR/PLN spada o 0,9 proc. do 4,7744, a USD/PLN zniżkuje o 1,2 proc. do 4,7512. Na rynkach bazowych para EUR/USD rośnie o 0,3 proc. do 1,0048.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.