W ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu funkcjonuje instalacja do załadunku sortymentów grubych na ciężarówki. Rozwiązanie skraca czas załadunku i ekspedycji surowca, zwiększa też jego dobową sprzedaż.
Podczas załadunku taśma ładująca porusza się wzdłuż samochodu zsypując surowiec równomiernie na platformę ciężarówki. Osoba obsługująca załadunek pracuje teraz z specjalnym pomieszczeniu obsługując pulpit sterowniczy. Niezbędne informacje o bieżącym stanie załadunku wyświetlane są na monitorze.
Do tej pory węgiel ekspediowany był wagonami samowyładunkowymi na plac sprzedaży drobnicowej. Wysypywano go i ponownie ładowano ładowarkami kołowymi na samochody klientów. Sprzyjało to degradacji węgla. Około 15 proc. surowca trafiało do sortymentów miałowych.
Nowe rozwiązanie oszczędza koszty ładowania i transportu kolejowego. Więcej jest też sortymentu węgli grubych, które oferuje się odbiorcom.
Ruch Piast produkuje m.in. groszek Retopal. Głównymi atutami tego węgla są niska spiekalność (RI do 1) i powtarzalność parametrów jakościowych w tym wzorcowego uziarnienia (od 6 do 25 mm). Cechy Retopalu umożliwiają jego zużycie zarówno w starszych typach kotłów automatycznych jak i w kotłach, w których zastosowano najnowsze technologie kotlarskie. Uzyskanie optymalnych rezultatów energetycznych i ekologicznych jest możliwe tylko w przypadku sprawnych urządzeń i stosowania paliw o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta kotła.
Podobne paliwo o nazwie Karlik, wytwarzane jest z węgli pochodzących z kopalń: Piast-Ziemowit, Staszic-Wujek, Mysłowice-Wesoła w dawnym Zakładzie Produkcji Ekopaliw w Woli, który od 1 stycznia br. działa w ramach ruchu Ziamowit. Wdrożona i z dobrym skutkiem stosowana technologia produkcji tego paliwa decyduje o jego parametrach jakościowych i cechach użytkowych. Stabilne uziarnienie (w przedziale od 6 mm do 25 mm) czyni ten produkt szczególnie przydatnym do wykorzystania w węglowych kotłach automatycznych, a wysoka wartość opałowa (powyżej 26 MJ/kg) i niska zawartość balastu (popiołu 3-9 proc., wilgoci 5-13 proc., siarki ≤ 0,8 gwarantują ograniczenie emisji szkodliwych czynników do środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.