Aż 1,63 mln pasażerów odprawił w pierwszym półroczu br. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. To 80 proc. ruchu sprzed pandemii, przekraczającego wówczas, w pierwszym półroczu 2019, 2 mln osób. Prognoza na cały 2022 rok zakłada obsłużenie 4,5 mln podróżnych - podało we wtorek lotnisko.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym.
Pandemia koronawirusa, która wywoła największy kryzys w historii branży lotniczej, zahamowała prognozowany wzrost przewozów pasażerskich. W 2020 roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 1,44 mln podróżnych, a w 2021 roku 2,32 mln. W 2022 ruch stopniowo odbudowuje się niemal do poziomu sprzed pandemii.
Początek roku stał pod dużym znakiem niepewności w branży lotniczej, dlatego w pierwszym kwartale br. ruch odbudowywał się wolniej. Wraz z nadejściem wiosny proces przyspieszył. W konsekwencji pierwsze półrocze zakończyliśmy wynikiem ponad 1,63 mln obsłużonych podróżnych - to 80 proc. ruchu w porównaniu z tym samym okresem sprzed trzech lat, kiedy to odnotowaliśmy nieco ponad 2 mln pasażerów - skomentował we wtorek prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.
W samym czerwcu z siatki połączeń regularnych i czarterowych dostępnych z Katowice Airport skorzystało ponad 549,5 tys. pasażerów, czyli przeszło 323 tys. więcej (wzrost o 142,7 proc.) w porównaniu do czerwca 2021 r.
- W czerwcu ruch pasażerski w Pyrzowicach odbudował się do poziomu 94 proc. w porównaniu z rekordowym szóstym miesiącem 2019 r., kiedy to z siatki połączeń lotniska skorzystało 583 tys. podróżnych. Spodziewamy się bardzo dobrego szczytu sezonu wakacyjnego; z pewnością zbliżymy się do wyników z rekordowych dwóch wakacyjnych miesięcy ostatniego roku przed pandemią - ocenił prezes.
Od stycznia do końca czerwca br. w Katowice Airport miało miejsce ponad 17,6 tys. startów i lądowań samolotów - ponad dwa razy więcej niż w pierwszym półroczu zeszłego roku.
Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.