Przeszło 6 tysięcy górników i pracowników Południowego Koncernu Węglowego świętowało dziś Barbórkę. Podczas uroczystej akademii w sali zbornej szybu „Piłsudski” jaworznickiego Zakładu Górniczego „Sobieski” wątkiem wciąż powracającym było akcentowanie pożytków, płynących z górniczo-energetycznych więzi.
O dobrodziejstwach tego współistnienia mówił m. in. gość jaworznickich i libiąskich górników, bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej.
- Nasze życie jest związane z węglem. Stąd moja ogromna wdzięczność za wasz trud i poświęcenie, bo dzięki waszej pracy, wykonywanej bardzo często w niełatwych i niebezpiecznych warunkach, my wszyscy mamy ciepło i energię elektryczną. I za to chcę wam podziękować. Tu, w Jaworznie połączono przed laty kopalnię z elektrownią. Dzięki temu uratowano wiele miejsc pracy. Dzięki temu wspaniałemu pomysłowi uratowano zarazem od biedy bardzo wiele polskich rodzin. Pomysłodawcom, którzy w nieodległych przecież czasach mieli odwagę podjęcia tego wyzwania, gratuluję idei. I któż to wymyślił? Polak wymyślił. Polak potrafi, górnik potrafi - życzył zgromadzonym bożych łask bp Grzegorz Kaszak.
Korzyści z kapitałowych powiązań górnictwa z energetyką eksponował zwłaszcza w swoim powitalnym wystąpieniu prezes zarządu PKW, Andrzej Szymkiewicz.
- Wszystkie nasze dotychczasowe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez przychylności i dobrej współpracy z naszymi właścicielami. Tylko wspólne działanie w silnej grupie pozwala nam z powodzeniem konkurować na niełatwym górniczo-energetycznym rynku. Jesteśmy dumni z przynależności od 2007 roku do Grupy Tauron, gdyż roztacza ona przed nami wizję harmonijnego i stabilnego rozwoju. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przynależność do jednego z liderów rynku energii w Polsce zobowiązuje - dziękował zwłaszcza, obecnym na barbórkowej uroczystości, pierwszym postaciom władz Grupy Tauron Polska Energia.
Prezes Andrzej Szymkiewicz, jakby wbrew świątecznej, barbórkowej atmosferze, przyznał otwarcie, że mijający rok był dla koncernu i jego pracowników szczególnie trudny. Siedem miesięcy trwało przezwyciężanie problemów wydobywczych w jednej ze ścian Zakładu Górniczego „Sobieski”, która znalazła się w strefie wiązki uskoków. I wprawdzie obecnie odzyskiwana jest już w tym froncie pełna zdolność produkcyjna, niemniej kilkumiesięczny okres postoju musiał wywrzeć niekorzystne piętno na tegorocznych wynikach ekonomicznych górniczej firmy. Zarazem jednak - na co również zwracał uwagę - na drugim biegunie cieszą efekty restrukturyzacyjnych działań w libiąskiej „Janinie”. Ten rok jest drugim z kolei, w którym zakład ten, jeszcze przed kilku laty skazywany na nieuchronną likwidację, uzyska dodatni wynik finansowy.
Prezes Szymkiewicz akcentował, że o pomyślnej przyszłości firmy przesądzą inwestycje. W tym roku koncern przeznaczył na nie przeszło 130 mln złotych. W najbliższych latach ma na nie pójść około 1 mld złotych, w tym na te strategicznie priorytetowe, czyli budowę szybu „Grzegorz” w ZG „Sobieski” oraz pogłębienie szybu „Janina VI” i przygotowanie poziomu 800 m w ZG „Janina”.
- Musimy zrealizować takie zadania, aby w 2012 roku osiągnąć cel strategiczny PKW, czyli uzyskać produkcję na poziomie 5,9 mln ton węgla handlowego rocznie - kreślił oczekiwania energetycznego partnera prezes Andrzej Szymkiewicz.
Po tej retrospekcji i spojrzeniu w przyszłość salę szybu „Piłsudski” zdominował całkowicie świąteczny już klimat.
„Górnictwo węgla kamiennego jest ważnym segmentem polskiej gospodarki i rękojmią energetycznego bezpieczeństwa, a efekty górniczej pracy przynoszą krajowi wymierne korzyści. Górnikom i wszystkim pracownikom PKW życzę wszelkiej pomyślności i spełnienia życiowych planów. W tym radosnym dniu bądźmy wszyscy razem” - napisała do uczestników barbórkowej uroczystości w Jaworznie wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
- Życzę, aby wasza codzienna praca była bezpieczna i przynosiła wam satysfakcję - podkreślał swój szacunek dla górników koncernu Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
- Południowy Koncern Węglowy, to ważna część Grupy Tauron, to niebagatelny podatnik i podmiot, kreujący życie dwóch miast i regionów - podkreślał Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego.
Po wystąpieniach gości barbórkowej uroczystości kilkadziesiąt minut trwało honorowanie najzacniejszych pracowników koncernu. Obok innych wyróżnień, aż 112 spośród nich otrzymało złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Szczególny koloryt miała ceremonia nadawania przez starą strzechę kilkudziesięciu lisom honorowych szpad górniczych.
W galerii: Uroczystości barbórkowe w Południowym Koncernie Węglowym. Jaworzno, 4 grudnia 2010 r. (zdjęcia: Jerzy Chromik - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.