Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze - Płoty - poinformował w poniedziałek UDT. Odcinek ten ma długość 41 km. W ten sposób zgody UDT ma już cały lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce.
Jak podkreślił Urząd Dozoru Technicznego w poniedziałek, 11 lipca, odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski.
- Budowa Baltic Pipe, czyli kluczowej inwestycji, która zapewni dywersyfikację źródeł dostaw gazu do Polski, zbliża się ku końcowi - podkreślił prezes krajowego operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
- Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Dziękujemy wszystkim instytucjom zewnętrznym i ich pracownikom zaangażowanym w ten proces. Dzięki dobrej współpracy inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku - powiedział Stępień, cytowany a komunikacie UDT.
- UDT jest zaangażowany w kluczowy dla polskiej niezależności energetycznej projekt Baltic Pipe od początku jego realizacji i wspiera inwestycję na każdym jej etapie. Wydane przez nas decyzje dopuszczające do eksploatacji dla liniowych odcinków gazociągu potwierdzają jego bezpieczeństwo techniczne - przekazał z kolei prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski.
Jak zaznaczył, działania te zmierzają do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz definiują cel działalności UDT w obszarze bezpieczeństwa publicznego.
Lądowa część Baltic Pipe Niechorze - Płoty składa się z dwóch odcinków, które otrzymały osobne decyzje: DN900 - 4,5 km gazociągu o średnicy 900 mm i 36,5 km gazociągu o średnicy 1000 mm.
Jak przypomniał UDT, w ramach realizacji zadań na rzecz Baltic Pipe uczestniczył do tej pory w uzgodnieniach dokumentacji, kwalifikowaniu technologii spawania i przeróbki plastycznej, nadawaniu uprawnień dla spawaczy i operatorów, nadzorze nad wykonawstwem, odbiorach końcowych oraz wydawaniu decyzji dopuszczających do eksploatacji.
Urząd podkreślił, że przeprowadza badania urządzeń technicznych w największych polskich elektrowniach i elektrociepłowniach, a w przyszłości swoją działalnością obejmie również elektrownię jądrową. Łącznie pod dozorem technicznym UDT ma blisko 1,5 mln urządzeń i wykonuje około miliona badań rocznie.
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.