Podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej 2022 to najważniejszy akcent konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”, która odbyła się w Lublinie. Dokument podkreśla konieczność transformacji energetycznej w Polsce, ale w trybie ewolucji, a nie rewolucji. Reforma energetyczna nie zostanie jednak zrealizowana bez miksu energetycznego, a więc udziału węgla oraz odnawialnych źródeł energii
- Wojna na Ukrainie pokazała, że trzeba mieć swoją niezależność energetyczną. Lubelskie ze swoim potencjałem może stać się prawdziwym zapleczem energetycznym Polski. Mamy tutaj świetne nasłonecznienie, wieją silne wiatry i mamy też lidera w konwencjonalnej energetyce, jakim jest kopalnia Bogdanka– mówił m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Uczestnicy konferencji dyskutowali nad tym, czy województwo lubelskie ma szanse stać się zapleczem energetycznym Polski i jak na rozwój polskiego rynku energii wpłynie przygraniczne położenie tego regionu. W spotkaniu udział wzięli politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki oraz spółek Skarbu Państwa: Bogdanka, Grupa Azoty Puławy, PGE Dystrybucja. Obecni byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wykład inauguracyjny pn.: „Europejska polityka klimatyczna i jej wpływ na polską gospodarkę” wygłosił poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
- Potrzebna jest rewizja dotychczasowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dlatego niezbędne jest zbudowanie miksu energetycznego, bazującego na wielu źródłach, zarówno odnawialnych, jak i na węglu – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.
Poseł podkreślił, że po wybuchu wojny na Ukrainie znacznie wzrosło znaczenie regionu lubelskiego, ze względu na zasoby naturalne, w tym węgiel kamienny, a także dogodne warunki do rozwoju OZE i możliwości współpracy w zakresie energetyki z Ukrainą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.