Podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej 2022 to najważniejszy akcent konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”, która odbyła się w Lublinie. Dokument podkreśla konieczność transformacji energetycznej w Polsce, ale w trybie ewolucji, a nie rewolucji. Reforma energetyczna nie zostanie jednak zrealizowana bez miksu energetycznego, a więc udziału węgla oraz odnawialnych źródeł energii
- Wojna na Ukrainie pokazała, że trzeba mieć swoją niezależność energetyczną. Lubelskie ze swoim potencjałem może stać się prawdziwym zapleczem energetycznym Polski. Mamy tutaj świetne nasłonecznienie, wieją silne wiatry i mamy też lidera w konwencjonalnej energetyce, jakim jest kopalnia Bogdanka– mówił m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Uczestnicy konferencji dyskutowali nad tym, czy województwo lubelskie ma szanse stać się zapleczem energetycznym Polski i jak na rozwój polskiego rynku energii wpłynie przygraniczne położenie tego regionu. W spotkaniu udział wzięli politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki oraz spółek Skarbu Państwa: Bogdanka, Grupa Azoty Puławy, PGE Dystrybucja. Obecni byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wykład inauguracyjny pn.: „Europejska polityka klimatyczna i jej wpływ na polską gospodarkę” wygłosił poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
- Potrzebna jest rewizja dotychczasowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dlatego niezbędne jest zbudowanie miksu energetycznego, bazującego na wielu źródłach, zarówno odnawialnych, jak i na węglu – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.
Poseł podkreślił, że po wybuchu wojny na Ukrainie znacznie wzrosło znaczenie regionu lubelskiego, ze względu na zasoby naturalne, w tym węgiel kamienny, a także dogodne warunki do rozwoju OZE i możliwości współpracy w zakresie energetyki z Ukrainą.
- Ukraina będzie potrzebować energii. Energetyka, centra logistyczne, transport będą mogły się lokalizować w województwie lubelskim, bo to będzie potrzebne w odbudowie Ukrainy. Są pomysły na klastry ukraińsko-polskie, będą inwestycje, chociażby w sieć energetyczną, a to oznacza rozwój odnawialnych źródeł energii. Mam tu na myśli głównie fotowoltaikę, bo nie wszystkie tereny rolne nadają się w swojej klasyfikacji na uprawy, a więc należy to wykorzystać. – mówił poseł Tobiszowski.
Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych rozpoczął swoje wystąpienie od odczytania listu wicepremiera i ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.
- Sytuacja za naszą wschodnią granicą i idące za tym wzrosty cen surowców zmieniają optykę. Dzięki temu, że przez lata nam jako Polsce udało się zachować rodzimy surowiec, dzisiaj mamy zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne. Przekroczyliśmy już jako kraj unijny cel 15 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym i dalej konsekwentnie realizujemy inwestycje w nowe technologie i rozwiązania – podkreślił w liście wicepremier Jacek Sasin.
Wiceminister Pyzik, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, zwrócił uwagę, że po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie, definicja bezpieczeństwa energetycznego się zmieniła, a Polska stała się krajem przyfrontowym.
Lubelska Rezolucja Energetyczna 2022 zostanie przekazana do unijnych instytucji. Jak podkreślił poseł Grzegorz Tobiszowski nasz przekaz musi dotrzeć do Brukseli, nie tylko ze strony rządu, ale i samorządów.
- Zwracamy się do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz rządów wszystkich krajów członkowskich o rewizję polityki klimatycznej, a w szczególności apelujemy o pozostawienie suwerenności krajom członkowski w wyborze metod osiągnięcia celów zamieszczonych w Europejskim Zielonym Ładzie oraz pakiecie Fit for 55. Z kolei dla rozwoju województw położonych przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, takich jak Lubelszczyzna, konieczne jest wprowadzenie wszelkich ułatwień dla współpracy transgranicznej, w zakresie zarówno wymiany handlowej zasobami naturalnymi jak i energią – podkreślił poseł Grzegorz Tobiszowski.
Patronat Honorowy nad konferencją „Lubelskie zapleczem energetycznym Polski?” objął prezydent Andrzej Duda. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Mediów Lokalnych., a partnerem strategicznym Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.