Jedyna kopalniana podziemna trasa turystyczna w województwie łódzkim znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim. Zupełnie bez echa przeszedł tegoroczny jubileusz dziesięciu lat jej funkcjonowania. Mimo tego nie można twierdzić, że nietypową kopalnią nikt się nie interesuje.
Dawna kopalnia piasku znajduje się w południowej części miasta, na terenie leśnym, w dolinie rzeki Pilicy. Nosi nazwę Groty Nagórzyckie, gdyż wyrobiska swym kształtem nasuwają skojarzenia z jaskiniami. Po zabezpieczeniu górniczym i wykonaniu obudowy drewnianej, kopalnia została otwarta dla turystów 6 lutego 2012 r.
Przypadająca w tym roku 10. rocznica przeszła niezauważenie z prozaicznych względów. Od 4 do 11 lutego trasa była zamknięta z powodu sezonu grypowego i licznych zachorowań personelu.
O osobliwej kopalni od czasu do czasu można było w tym roku usłyszeć w radiu i telewizji. Przykładowo 19 lutego ciekawostki związane z nieczynną kopalnią prezentował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia dr Marek Stefański. W czerwcu natomiast tomaszowska kopalnia gościła ekipę telewizyjną programu pierwszego Telewizji Polskiej. Reporterzy w wyrobiskach realizowali zdjęcia do programu Alarm, emitowanego na antenie TVP1.
Tomaszowska trasa podziemna podlega Miejskiemu Centrum Kultury. Decyzją zarządcy przedłużono niedawno możliwość bezpłatnego zwiedzania wyrobisk dla części obywateli Ukrainy. Dotyczy to tych, którzy mogą okazać paszport bądź zaświadczenie ze Straży Granicznej o przekroczeniu granicy RP po 24 lutego 2022 r. Początkowo planowano, aby możliwość bezpłatnego zwiedzania zakończyć 24 czerwca br. Teraz przedłużono ją do 30 września 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.