Moim marzeniem jest, żeby Inspekcja funkcjonowała w formule zbliżonej do Krajowej Administracji Skarbowej, czyli jako centralny organ kontrolno-interwencyjny posiadający szereg uprawnień zbliżonych do Policji – mówi MICHAŁ MISTRZAK, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Czy praca na stanowisku Głównego Inspektora Ochrony Środowiska to duże wyzwanie?
Kierowanie tak dużą, zarówno pod względem pracowniczym jak i wykonywanych zadań, organizacją jest zawsze dużym wyzwaniem. Traktuję to powołanie jako wielkie wyróżnienie i docenienie mojej obecnej pracy, zarówno tej, którą wykonywałem będąc funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, jak i zastępcą dyrektora w Departamencie Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Warto nadmienić, że w trakcie mojej dotychczasowej pracy w GIOŚ udało się wprowadzić szereg zmian w zakresie funkcjonowania Inspekcji w tak trudnym obszarze jakim jest zwalczanie przestępczości środowiskowej. Razem z zespołem udało się w 2021 r. m. in. uruchomić na stronie internetowej GIOŚ formularz „zgłoś interwencję”, doprowadzić do podpisania porozumienia pomiędzy GIOŚ i Komendą Główną Policji w zakresie współpracy przy zwalczaniu przestępczości środowiskowej. Wzmocniliśmy współpracę z Prokuraturą Krajową oraz z innymi służbami przez utworzenie zespołu koordynacyjnego w skład którego wchodzą oprócz przedstawicieli Prokuratury, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ponadto z inicjatywy Departamentu, którym współkierowałem, zainicjowano utworzenie w każdym wojewódzkim inspektoracie specjalnej grupy zadaniowej zajmującej się zwalczaniem przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku, a także zainicjowano i opracowano szereg zmian legislacyjnych w zakresie przeciwdziałania przestępczości środowiskowej oraz dołączenia do systemu SENT odpadów w strumieniu transgranicznym. Współorganizowałem również szereg działań prewencyjnych, np. działania „Nielegalne Odpady 2021” polegające na kontroli transportów odpadów oraz działań informacyjno-szkoleniowych, takich jak konferencje naukowe. Zainicjowano również utworzenie wspólnie ze Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości utworzenie nowego kierunku studiów – Ekokryminologia. Jako Główny Inspektor Ochrony Środowiska chciałbym kontynuować rozwój Inspekcji w obszarze zwalczania przestępczości środowiskowej, przy jednoczesnym wzmacnianiu innych istotnych działań, jakim jest kontrola podmiotów korzystających ze środowiska, przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym, prowadzenie państwowego monitoringu środowiska oraz wykonywanie szeregu specjalistycznych badań laboratoryjnych. Chciałbym budować wizerunek Inspekcji, jako skutecznej, otwartej na współdziałanie ze społeczeństwem oraz innymi organami administracji publicznej, instytucji. Musimy czerpać z nowoczesnych wzorców i wykorzystywać nowoczesne środki ochrony środowiska. Moim marzeniem jest, żeby Inspekcja funkcjonowała w formule zbliżonej do Krajowej Administracji Skarbowej, czyli jako centralny organ kontrolno-interwencyjny posiadający szereg uprawnień zbliżonych do Policji.
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu, do 2050 r. Unia Europejska zdecydowała się zostać pierwszym na świecie blokiem państw neutralnych dla klimatu. Czy jest to realne?
W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że Unia Europejska prowadzi bardzo ambitną politykę klimatyczną. Faktycznie, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Unia Europejska chce, aby do 2050 r. jej państwa członkowskie były w stanie usuwać tyle emisji CO2, ile wytworzą. Natomiast trzeba pamiętać, że cel ten jest określony dla całej wspólnoty europejskiej a nie dla poszczególnych państw członkowskich. Oznacza to, że bilans emisji wszystkich państw członkowskich musi być zerowy. Faktem również jest, że klimat na świecie się zmienia. Skutki tych zmian odczuwane są w Europie i co raz częściej w Polsce. Powoli przyzwyczajamy się do ekstremalnych zjawisk pogodowych, którą są efektem właśnie zmian klimatycznych. Trzeba też być świadomym, że działalność człowieka ma wpływ na te zmiany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chyba najpierw trzeba zawalczyć o poprawę środowiska, dać do tego argumenty, a dopiero później karać