Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z portalem netTG.pl przybliża początki i działalność fundacji pod nazwą Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, która powstała w 1997 r. z inicjatywy Mariana Filipka, ówczesnego prezesa WUG.
- Prowadzi ona działania już od ponad 25 lat, co nie byłoby możliwe bez zaangażowania i woli fundatorów zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych - podkreśla dyr. Józef Koczwara.
- Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Władysława Cybulskiego ma już 25 lat. Proszę przypomnieć jej początki.
- W 1997 r. z inicjatywy Mariana Filipka, ówczesnego prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, została ustanowiona fundacja pod nazwą Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Prowadzi ona działania już od ponad 25 lat, co nie byłoby możliwe bez zaangażowania i woli fundatorów zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych.
Statutowymi organami fundacji są: Zgromadzenie Fundatorów oraz Zarząd Fundacji. Organem nadzorującym działalność jest Zgromadzenie Fundatorów, z którego grona został wybrany prezydent Zgromadzenia Fundacji. Te zaszczytne obowiązki od 25 lat wykonuje prof. dr hab. inż. Józef Dubiński. W pierwszej dekadzie działalności wsparcia organizacyjnego i merytorycznego udzielał organom fundacji Jan Szczerbiński, ówczesny wiceprezes WUG. Ważnym przedsięwzięciem z tego okresu było uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych z dziedzinie bezpieczeństwa pracy w górnictwie statuetką Srebrnego Skarbnika.
- Przez ćwierć wieku działalności podejmowaliście inicjatywy mające na celu promowanie edukacji i bezpieczeństwa pracy w górnictwie także przez dziennikarzy.
- To była bardzo popularna wśród mediów nagroda tzw. Karbidka. Organizowaliśmy także konkurs dla najmłodszych o górnictwie widzianym okiem młodego pokolenia. Na wniosek uczelni: AGH, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej są fundowane nagrody za najlepsze prace dyplomowe w zakresie górnictwa – bardzo cenione nagrody przez adeptów sztuki górniczej, rozpoczynających drogę zawodową.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.