Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z portalem netTG.pl przybliża początki i działalność fundacji pod nazwą Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, która powstała w 1997 r. z inicjatywy Mariana Filipka, ówczesnego prezesa WUG.
- Prowadzi ona działania już od ponad 25 lat, co nie byłoby możliwe bez zaangażowania i woli fundatorów zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych - podkreśla dyr. Józef Koczwara.
- Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Władysława Cybulskiego ma już 25 lat. Proszę przypomnieć jej początki.
- W 1997 r. z inicjatywy Mariana Filipka, ówczesnego prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, została ustanowiona fundacja pod nazwą Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Prowadzi ona działania już od ponad 25 lat, co nie byłoby możliwe bez zaangażowania i woli fundatorów zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych.
Statutowymi organami fundacji są: Zgromadzenie Fundatorów oraz Zarząd Fundacji. Organem nadzorującym działalność jest Zgromadzenie Fundatorów, z którego grona został wybrany prezydent Zgromadzenia Fundacji. Te zaszczytne obowiązki od 25 lat wykonuje prof. dr hab. inż. Józef Dubiński. W pierwszej dekadzie działalności wsparcia organizacyjnego i merytorycznego udzielał organom fundacji Jan Szczerbiński, ówczesny wiceprezes WUG. Ważnym przedsięwzięciem z tego okresu było uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych z dziedzinie bezpieczeństwa pracy w górnictwie statuetką Srebrnego Skarbnika.
- Przez ćwierć wieku działalności podejmowaliście inicjatywy mające na celu promowanie edukacji i bezpieczeństwa pracy w górnictwie także przez dziennikarzy.
- To była bardzo popularna wśród mediów nagroda tzw. Karbidka. Organizowaliśmy także konkurs dla najmłodszych o górnictwie widzianym okiem młodego pokolenia. Na wniosek uczelni: AGH, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej są fundowane nagrody za najlepsze prace dyplomowe w zakresie górnictwa – bardzo cenione nagrody przez adeptów sztuki górniczej, rozpoczynających drogę zawodową.
Zarząd fundacji nadaje też tytuł Dzielnego Górnika osobom, których zachowanie w sposób szczególny wyróżniało się w czasie prowadzenia akcji ratowniczych w ruchu zakładów górniczych, a nawet w czasie klęsk żywiołowych w ramach bezpieczeństwa publicznego.
Dużym zainteresowaniem cieszą się konkursy, w których biorą udział większe zespoły pracowników, jak oddziały kopalń podziemnych, a nawet całe kopalnie, co ma miejsce w górnictwie odkrywkowym i górnictwie otworowym. To honorowe wyróżnienie przyznawane w okolicach Dnia Górnika (za pracę bez wypadków śmiertelnych czy ciężkich) – popularnie zwane Bezpieczny Oddział czy Bezpieczna Kopalnia - jest cenione wśród laureatów i wciąż jest obiektem zainteresowania załóg górniczych.
Nagrodami, wyróżnieniami, dyplomami fundacja uhonorowała szeroko rozumiane górnictwo tzn. podziemne (węglowe, rud metali), odkrywkowe i otworowe, producentów maszyn i urządzeń górniczych, przedstawicieli ratownictwa górniczego, autorów najlepszych prac dyplomowych, a nawet dzieci i młodzież szkolną. Tych konkursów organizowanych razem z WUG-iem jest znacznie więcej. Działania fundacji opierają się na pracy społecznej zarządu. Ta działalność możliwa jest tylko i wyłącznie dzięki hojności fundatorów osób prawnych, którym w tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie.
- Jak rozumiem pandemia spowolniła nieco działania fundacji.
- Bądźmy dobrej myśli, że ten niesprzyjający czas się kończy i powróci normalność w prowadzeniu naszej działalności. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju fundacji i tak długiego już prowadzenia działalności. Bez wsparcia finansowego nie byłoby możliwe osiągnięcie tych celów i ich dalsza realizacja w przyszłości. Dziękujemy wszystkim za to wsparcie, a załogom zakładów górniczych i firm okołogórniczych życzymy bezpiecznej, satysfakcjonującej pracy i oczywiście nagród z Fundacji. Z górniczym pozdrowieniem – Szczęść Boże!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.