Wyjątkowo w środę, bo w czwartek święto Bożego Ciała, ukaże się nowy numer Górniczej, a w nim jak zwykle sporo ciekawych informacji i artyklułów. Z jednej strony węgiel importowany drogą morską, m.in. z USA, Indonezji, Australii, RPA i Kolumbii, a z drugiej zwiększenie produkcji w krajowych kopalniach – to rządowy plan na zapewnienie dostaw węgla. Czy w ten sposób zdołamy zapełnić lukę po węglu importowanym z Rosji? – o tym przeczytamy na stronie 1 w artykule Jacka Madei „Import i większa produkcja”.
Dokładnie 2,5 mln t węgla w swym planie techniczno-ekonomicznym wyprodukować ma w br. kopalnia Budryk w Ornontowicach. W kolejnych latach ilość ta będzie rosnąć, aby w 2028 r. osiągnąć docelową wartość 2,85 mln t. O szczegółach planów jednej z najlepszych polskich kopalni pisze na str. 2 Kajetan Berezowski. Na tej samej stronie zachęcamy do lektury kilku bieżących informacji związanych z obchodami Bożego Ciała oraz platformie eTutor udostępnionej pracownikom PGG..
O tym, że musimy zacisnąć opałowego pasa wiemy dobrze wszyscy. Garść informacji na ten temat przynosimy w kolejnym artykule Jacka Madei na str. 3. Dalej materiał Aldony Minorczyk-Cichy pt. „Płynie z całego świata”. Morskie giganty z ładunkiem węgla zawitają do polskich portów w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Miedziowy gigant to wymarzony pracodawca. KGHM znalazł się wśród 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce. O tym, czym obecnie żyje KGHM przeczytamy na str. 5 najnowszej Górniczej.
„Metan trzeba zagospodarować” – to tytuł rozmowy, jaką przeprowadził z dr. hab. Zygmuntem Łukaszczykiem, dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej. Jacek Madeja. Polecamy na str. 6.
Katowicka kopalnia Staszic-Wujek Polskiej Grupy Górniczej prowadzi wydobycie w oparciu o model trójścianowy. Dwie z nich fedrowane są w ruchu Murcki-Staszic, jedna w ruchu Wujek. Eksploatacja prowadzona jest przy występujących zagrożeniach: metanowym, tąpaniowym, wodnym i klimatycznym. O pracy kadry i załogi katowickiej kopalni w artykule Ściana pod specjalnym nadzorem” pisze na str. 7 Kajetan Berezowski.
O tym, że zawał na dole jest paskudny wie każdy górnik, a zwłaszcza ratownicy. Jan Gaura 30 lat przepracował w ratownictwie górniczym. Etatowo związany był z kopalnią Halemba. O swoich akcjach opowiedział Kajetanowi Berezowskiemu. Materiał publikujemy na str. 7.
Na tej samej 7 stronie Maciej Dorosiński pisze o kwestiach związanych z eksploatacją węgla brunatnego. „Dynamika ostatnich lat przyniosła renesans paliw, z którymi chciano się szybko pożegnać” – to tytuł jego artykułu, do którego lektury zachęcamy.
Planetarium Śląskie, najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce, znów zaprasza na seanse. W ub. tygodniu miało miejsce uroczyste otwarcie. Uczestniczył w nim premier Mateusz Morawiecki. A przewodnikiem Kajetana Berezowskiego po świeżo oddanym do użytku obiekcie był Krzysztof Wencel, były górnik z rudzkiej Halemby.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.