Oberwanie się lutniociągu było przyczyną, z powodu której Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej została na początku maja zamknięta dla zwiedzających.Muzeum Miejskie Sztygarka, będące właścicielem obiektu dysponuje kosztorysem niezbędnych prac. Przyznanie środków finansowych zależne będzie jednak od decyzji rady miejskiej.
Ostatni turyści zwiedzili dąbrowską kopalnię w niedzielę 8 maja 2022 r. Tego dnia doszło do awarii układu przewietrzania, skutkującej wyłączeniem kopalni z użytkowania.
- Puściło zawiesie od lutni i część lutni spadła. Lutnia jest w odpowiednim stanie. Same kotwy trzymające trzeba będzie wymienić - mówi Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.
Dąbrowska kopalnia udostępniona jest sztolnią i posiada kilka poziomów. Te dolne, poniżej poziomu sztolni wlotowej, wymagają sztucznego przewietrzania. Obecnie jest to niemożliwe, więc ze względów bezpieczeństwa całkowicie wstrzymano wpuszczanie turystów. Kiedy będą mogli ponownie odwiedzać ostatnią czynną kopalnię głębinową w Zagłębiu Dąbrowskim? Tego nie da się jeszcze określić. W najgorszym wariancie, gdyby procedury przeciągnęły się do jesieni, Muzeum chciałoby przynajmniej wpuszczać turystów podczas zaplanowanej na wrzesień Industriady. Wówczas, gdyby na dole jeszcze nie były wykonane roboty naprawcze, turyści mogliby obejrzeć wyłącznie najwyżej położoną część kopalni.
- Moglibyśmy wpuszczać tylko na pierwszy poziom, tam gdzie wentylacja odbywa się przez szybik - mówi Zbigniew Mirkowski.
Czas po zamknięciu kopalni wykorzystany został na jej przegląd. Muzeum chciałoby nie tylko naprawić lutniociąg, lecz także uzupełnić części zapasowe dla pomp i systemu odwadniania. Obecnie wodę wypompowuje jedna pompa, a druga jest odpięta jako zapasowa, w razie awarii tej pierwszej.
Nie ma natomiast problemów z obudową ceglaną i betonową stosowaną w wyrobiskach. Kilka miesięcy temu kopalnię zbadali naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, w tym specjaliści od geomechaniki. Przeprowadzono wiercenia w obudowie i penetracje mikrokamerą. Wykazały one dobry stan obudowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.